Dočasná colná únia Británia-EÚ bude pre Brusel problém

Dočasná colná únia Británia-EÚ bude pre Brusel problém

Záujem Spojeného kráľovstva o dočasnú colnú úniu s Európskou úniou euroblok odmietne, v prípade ak sa bude Británia snažiť uzavrieť obchodné dohody s inými štátmi. Pred touto možnosťou varoval bývalý európsky komisár.

Vláda v Londýne predstavila 15. augusta plány o dočasnom zotrvaní v colnej únii s EÚ po tom, ako Veľká Británia oficiálne v roku 2019 európsky blok opustí. Tento návrh má zabezpečiť “hladký a usporiadaný” prechod, aby sa Spojené kráľovstvo vyhlo chaosu na hraniciach. Downing Street chce tiež ukľudniť firmy, ktoré sa dôsledkov Brexitu obávajú.

Colná únia umožňuje, aby bol tovar v rámci celej EÚ prepravovaný bez cla a colných kontrol. Na dovoz zo štátov mimo Európsku úniu sa uplatňuje jednotný systém ciel.

Britský minister pre Brexit David Davis trvá na tom, aby vláda bez ohľadu na prechodné obdobie po roku 2019,  “vyjednala a podpísala” dohody s inými štátmi, po tom ako Londýn z EÚ vystúpi.

Bývalý komisár EÚ pre obchod Karel De Gucht však varoval, že pre Brusel budú britské návrhy “veľmi problematické. Tento Belgičan, ktorý bol európskym komisárom v rokoch 2010 až 2014 predpokladá, že EÚ bude akceptovať status quo na clo len za jej podmienok.

David Davis pre stanicu BBC vyhlásil, že Británia “by mala mať dohodu, na základe ktorej môžeme vyjednávať, podpísať ju, bez toho aby ešte vstúpila do platnosti”. Britský politik trvá na tom, že zákon je na strane Spojeného kráľovstva, pretože “povinnosť loajálnej spolupráce” – zákaz členom colnej únie rokovať o iných dohodách – odchodom z Únie zanikne.

Spravodajský portál RT v tejto súvislosti poznamenal, že do úvahy pripadá aj možnosť, že EÚ odmietne o pláne diskutovať, pokiaľ Spojené kráľovstvo nevyrieši svoje priority. Tými sú predovšetkým práva občanov EÚ žijúcich a pracujúcich v Británii, tzv. rozvodový účet za odchod z bloku alebo otázka hraníc medzi Severným Írskom a Írskou republikou.

 

Foto zdroj:https://www.destinacie.sk/velka-britania/skvosty-juzneho-anglicka-a-londyn-s-kupanim

(tom)