Dokážu eurokrati riešiť Balkán, keď nevedia urobiť poriadok v EÚ?

Dokážu eurokrati riešiť Balkán, keď nevedia urobiť poriadok v EÚ?

Napriek tomu, že podporovatelia rozšírenia Európskej únie tvrdia, že pristúpenie k bloku je všeliekom pre politické problémy a etnické odlišnosti regiónov, fakty hovoria niečo iné. V rozhovore pre spravodajský portál Sputnik srbský odborník z kosovskej univerzity vyhlásil, že Brusel nemá žiadny vplyv na vyriešenie starých národných konfliktov v Európe. Samotná Európa si podľa jeho slov nevie spraviť poriadok vo vlastnom dome.

Európska únia nie je schopná riešiť etnické a politické napätia nielen na Balkáne, ale ani svojom vlastnom území. Povedal to pre Sputnik Dejan Mirovič, ktorý je profesorom na Prištinskej univerzite v Kosove.

Brusel a podporovatelia európskej integrácie naďalej presadzujú myšlienku, že vstup Srbska do EÚ automaticky eliminuje konflikt medzi Srbmi a Albáncami, vymaže hranice medzi Srbskom a Kosovom a vyrieši dilemu územnej celistvosti štátu. Byrokrati v Bruseli sa tiež domnievajú, že pristúpenie Belehradu do Únie zabráni možným nepokojom na Balkáne.

Podľa profesora Miroviča však fakty hovoria o niečom inom.

“To nie je ani propaganda, je to lož. Deje sa to preto, aby presvedčili štáty ako Srbsko, aby rozpredali svoje zdroje a vzdali sa svojej suverenity,” povedal Sputniku srbský akademik.

Udalosti v ostatných mesiacoch jednoznačne poukazujú na to, že eurokrati nedokázali urovnať nielen nedávnu politickú krízu v Macedónsku, ale ani hraničné spory medzi Chorvátskom a Slovinskom. Expert tvrdí, že Brusel nie je schopný vniesť poriadok ani do vlastného domu. Dejan Mirovič tak odkázal na nedávne referendum o nezávislosti Katalánsku, ktoré v Španielsku spôsobilo politické napätie.

“Európska integrácia a demokracia sú dve rozdielne veci, avšak eurokrati sa nás snažia presvedčiť, že sú synonymom,” zdôraznil Mirovič.

Dragan Djukanovič zo srbského Centra pre zahraničnú politiku v súvislosti s Katalánskom upozornil, že “fenomén separatizmu” sa šíri naprieč Európou. Podľa jeho názoru však Brusel “nemá žiadnu právomoc zasahovať do situácie”.

Docent na Právnickej fakulte Univerzity v Belehrade Bojan Milisavljevič sa zase domnieva, že prípad Katalánska môže viesť k posunutiu vstupu balkánskych štátov do eurobloku. Dôvodom má byť, že Brusel bude zaneprázdnený vlastnými vnútornými problémami.

Otázkou teda je, či má vôbec zmysel do Európskej únie v súčasnej podobe vôbec vstupovať. Navyše v čase, keď vo viacerých štátoch silnejú tendencie euroblok opustiť. Ich dôvodom je jednoznačne aktuálny charakter EÚ a jej nezmyselné direktívy namierené proti rozhodnutiam národných štátov. A taktiež dvojakosť v prístupe Bruselu k viacerým otázkam … Katalánsko a Kosovo nevynímajúc.

Foto zdroj: https://sputniknews.com/cartoons/201606271042029954-brexit-vote-effect-results/

(tom)