Donald Tusk pred nadchádzajúcim samitom EÚ tvrdí, že utečenecké kvóty sú nezmyslom

Donald Tusk pred nadchádzajúcim samitom EÚ tvrdí, že utečenecké kvóty sú nezmyslom

Neefektívnosť prerozdeľovania utečencov medzi štáty Európskej únie si už uvedomuje aj predseda Európskej rady Donald Tusk. Podľa jeho najnovšieho vyjadrenia táto schéma len prispieva k rozkolu medzi štátmi eurobloku.

Lídri členských štátov Európskej únie budú o migračnej otázke hovoriť na samite EÚ, ktorý sa bude konať v Bruseli 14. a 15 decembra. Tuskov názor tlmočil nemenovaný predstaviteľ Únie. Prerozdeľovania utečencov medzi členské štáty EÚ na základe povinných kvót odmieta aj naša vláda. Slovenskú delegáciu bude na samite viesť predseda vlády Robert Fico.

Pripomíname, že Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu zamietol v septembri žaloby Maďarska a Slovenska proti dočasnému mechanizmu EÚ na prerozdeľovanie utečencov na základe kvót. Názor slovenskej vlády na prerozdeľovanie sa však podľa Fica nemení ani po zamietnutí žaloby Slovenska európskym súdom. Ako však dodal, rozsudok bude Slovensko plne rešpektovať. Rovnaký postoj k tejto otázke vyjadrili aj Česká republika, Maďarsko a Poľsko.

Európska únia má teraz záujem o reformu celého azylového riešenie eurobloku. Jej súčasťou má byť trvalý prerozdeľovací mechanizmus, ktorý by sa mal uplatniť v prípade krízy v niektorej z členských krajín EÚ.

Plán Donalda Tuska bude predstavený prezidentom a predsedom vlád členských štátov Únie vo štvrtok. Predseda Európskej rady v ňom zdôrazňuje, že povinné kvóty štáty rozdeľujú rozdeľuje a navyše sú neefektívne. Z uvedeného dôvodu je podľa neho potrebné obnoviť vzájomnú dôveru medzi členmi Európskej únie.

Tusk by podľa uvedených informácii chcel, aby mal Brusel po roku 2020 špeciálny finančný nástroj, ktorý by prispel k riešeniu migračnej krízy. Ďalším návrhom je potreba urýchlenia procesu návratu tých prisťahovalcov, ktorý nemajú nárok na azyl.

Dodávame, že Európska komisia prostredníctvom jej podpredsedu Fransa Timmermansa vyhlásila, že na stálom mechanizme prerozdeľovania trvá aj naďalej.

Je evidentné, že zjednotenie síl v srdci Európy prispelo k tomu, že nezmyselnými direktívami eurokratov sa nakoniec bude Únia nakoniec zaoberať. Otázkou je, či príde aj k skutočnému riešeniu utečeneckej otázky.

Foto zdroj: https://www.ndtv.com/world-news/european-unions-president-donald-tusk-warns-of-long-term-exodus-in-migrant-crisis-1215212

(tom)