Donald Tusk sa kvôli utečencom dostal do sporu s Európskou komisiou

Donald Tusk sa kvôli utečencom dostal do sporu s Európskou komisiou

Predseda Európskej rady Donald Tusk sa deň pred konaním samitu Európskej únie dostal dostal do sporu s Európskou komisiou. Dôvodom je jeho vyjadrenie, že povinné kvóty európske štáty rozdeľujú a navyše sú neefektívne.

Národné Noviny informovali, že Tusk má záujem o to, aby mal Brusel disponoval špeciálnym finančným nástrojom, ktorý by prispel k riešeniu migračnej krízy. Zdôraznil tiež potrebu urýchlenia procesu návratu tých prisťahovalcov, ktorý nemajú nárok na azyl. O svojom pláne chce informovať na samite lídrov členských štátov eurobloku.

Tento plán sa však nepozdáva hovorcovi Európskej komisie. Margaritis Schinas ho vo svojom stanovisku z 13. decembra označil za nedostatočne prepracovaný.

„Dokument podľa nášho názoru len čiastočne odráža rozsiahlu povahu kolektívneho prístupu Európskej únie k migrácii,“ vysvetlil hovorca. Taktiež odmietol, že prerozdeľovacia schéma ohľadne utečencov je neefektívna. Jeho argumentom bolo to, že 90-percent tých, ktorí mali nárok na azyl bolo presunutých. V číselnom vyjadrení to predstavuje 32 tisíc osôb.

Za neprijateľný označil Tuskov plán aj európsky komisár pre migráciu Dimitris Avramopoulos, podľa ktorého je tento návrh protieurópsky a ignoruje všetko, čo sa Európskej komisii podarilo za ostatné tri roky dosiahnuť. Hovorca Eurokomisie vo svojej reakcii na tieto slová vyhlásil, že Avramopoulos je politik a preto má právo ako politik sa aj vyjadrovať.

Európska komisia a členské štáty EÚ musia podľa jeho názoru pri riešení migračného problému pracovať na európskom riešení. „Návrat k izolovaným a nekoordinovaným národným krokom nie je možný,“ dodal Schinas. Upozornil tiež, že spoločný európsky prístup je dôležitejší ako podpora africkým štátom a stráženie vonkajšej hranice EÚ.

Eurokrati v Bruseli svojimi od reality odtrhnutými pohľadmi na utečeneckú otázku sú však podľa Národných Novín tými, ktorí skutočnému riešeniu problému nedokážu čeliť racionálnymi krokmi.

Foto zdroj: https://www.express.co.uk/news/world/891679/EU-migration-policy-Donald-Tusk-Dimitris-Avramopoulos-council-refugees

(tom)