„Dopingový provokatér“ Rodčenkov sa úplne zamotal na zasadnutí Športového arbitrážneho súdu

„Dopingový provokatér“ Rodčenkov sa úplne zamotal na zasadnutí Športového arbitrážneho súdu

Informátor Svetovej protidopingovej agentúry /WADA/ Grigorij Rodčenkov úplne zlyhal. Počas zasadnutia Športového arbitrážneho súdu /CAS/ sa úplne zamotal a nedokázal vysvetliť sudcom, ako v Rusku vytvorili „štátny dopingový systém“, ktorý samotný Rodčenkov údajne odhalil.

Média o tom informoval advokát Artem Pacev, ktorý obhajuje záujmy ruských športovcov v GAS. „Zasadnutie bolo dosť nervózne a emotívne. Rodčenkov, ako sa aj očakávalo, úplne sa zamotal vo svojej výpovedi a v mnohopočetných verziách „ruského štátneho dopingového systému“, ktorý existuje iba v jeho fantáziách. Dúfam, že sudcovia si to vezmú na vedomie,“ podčiarkol.

Zdôraznil, že svitla nádej, pretože sudcovia Športového arbitrážneho súdu sa správajú profesionálnejšie a objektívnejšie, ako členovia komisie Denisa Oswalda, ktorí sa tiež zaoberali touto kauzou. „Títo ľudia, na rozdiel od členov komisie Oswalda, aspoň pozorne počúvajú vysvetlenia športovcov a snažia sa zistiť, ako to v skutočnosti bolo. Naopak členovia komisie Oswalda nejavili ani najmenší záujem objektívne riešiť tento spor, športovcov vôbec nepočúvali a počas zasadnutia podriemkavali, niektorí dokonca chrápali,“ pripomenul Artem Pacev.

Poukázal na to, že Rodčenkov súhlasil svedčiť za veľmi podivných podmienok: robil to na diaľku, prostredníctvom televízneho mostu, pričom mal zakryté celé telo a bolo vidno iba jeho ruky… Odmietol odpovedať na všetky otázky športovcov a nechcel počúvať žiadne argumenty a fakty.

V súčasnosti sa Športový arbitrážny súd zaoberá sťažnosťami 39 ruských športovcov, ktorých MOV obvinil z použitia dopingu počas olympiády v Soči v r. 2014. Súdne pojednávania potrvajú do 28. januára. Viacerí ruskí športovci dúfajú, že dokážu svoju nevinu a ešte stihnú zúčastniť sa na Olympiáde v Kórei. Arbitrážni sudcovia svoje rozhodnutia majú oznámiť do 2. februára.

 (pal)

Foto: https://www.kp.ru/online/news/2993179/