Dopingový škandál na olympiáde – ruským curlerom odobrali medaily

Dopingový škandál na olympiáde – ruským curlerom odobrali medaily

Na olympiáde v Pjongčangu vypukol napokon ďalší dopingový škandál. Analýza B-vzorky ruského hráča curlingu Alexandra Krušeľnického preukázala meldónium a bol diskvalifikovaný spolu so spoluhráčkou a manželkou Anastasiou Bryzgalovou. Zároveň im odobrali im aj bronzové medaily.

Ruská federáciu curlingu na čele s predsedom Dmitrijom Sviščovom ihneď vyhlásila, že ruský športovec zakázané preparáty nikdy nepoužíval a že meldónium sa do jeho organizmu dostal iba cudzím zavinením: niekto mu to nasypal do nápoja – ešte na tréningu v Japonsku.

Samotný Krušelnickij tiež poprel, že používal doping: „Som pripravený plne spolupracovať, nikdy v kariére som vedome neužil zakázanú látku. Som zásadne proti dopingu a snažím sa pravidlá dodržiavať. Môj pozitívny test ma šokoval rovnako ako moju manželku,“ zdôraznil.

Ruská federácia curlingu hneď vytvorila špeciálnu komisiu, ktorá prešetruje tento incident. Medzinárodný olympijský výbor však nečakal na výsledky vyšetrovania: ihneď odobral manželskému páru bronzovú medailu a „automaticky“ uznal Krušeľnického za vinného. Ruská federácia pokračuje vo vyšetrovaní a je presvedčená, že dokáže nevinu športovca.

Mnohí ruskí a zahraniční odborníci sú presvedčení, že Krušeľnickij nepoužil meldónium. Je jedným z najsilnejších svetových hráčov, je majster sveta. Pred olympiádou absolvoval 11 testov na doping a všetky boli negatívne. A potom prišiel do Pjongčangu a použil doping?! Analýza preukázala, že ide o zanedbateľné množstvo meldónia – 1-2 tabletky. Ak by športovec používal doping, tak by to robil aspoň v priebehu niekoľkých mesiacov. Experti poukazujú na dva totálne nezmysly tvrdenia, že Krušeľnickij mohol použiť zakázanú látku. Po prvé, 1-2 tabletky by ho nijako neovplyvnili a teda by mu nijako „nepomohli“ – načo by potom použil medlónium? Po druhé, načo je doping curlerovi? Aby lepšie hádzal kamene? Doping používajú vytrvalostní športovci alebo šprintéri – čo s tým má curler? Prilepšil by si rovnako, ako si prilepší ten, kto benzínom rozriedi pivo…

Ruskí experti tvrdia, že meldónium Krušeľnickému namiešali do nápoja v Japonsku, počas posledného sústredenia ruskej reprezentácie pred olympiádou. Preto si vyžiadali zábery z bezpečnostných kamier z Japonska, chcú nájsť vinníka a očistiť meno Krušeľnického. Viacerí svetoví odborníci a média poukazujú na to, že pokračuje hon na ruských športovcov v tom čase, keď mnohým iným odpúšťajú oveľa ťažšie „chyby“.

Napríklad, slovinský hokejista Žiga Jeglič po zápase so Slovenskom, ktorý práve tento hokejista rozhodol samostatným nájazdom, mal pozitívny test. Zistilo sa, že použil zakázanú látku fenoterol, ktorá je prítomná v lieku proti astme. Jegliča ihneď diskvalifikovali. Mali anulovať výsledok zápasu so Slovenskom, mohlo Slovensko požiadať o nový zápas? Jeglič poťažkal, že zabudol nahlásiť zakázanú látku ako terapeutickú výnimku.

No a v tom je celý problém, ako to vidia mnohí odborníci. Medzinárodný olympijský výbor a protidopingová agentúra WADA vyhlásili skutočný hon na ruských športovcov a obviňujú ich hlava nehlava. „Podozrivých“ Rusov aj bez dôkazov na olympiádu nepustili. Vymysleli novú tendenciu v legislatívnej praxi: v ich prípade nie súd alebo vyšetrovatelia musia dokazovať vinu „hriešnika“, ako sa to vždy a všade robilo, ale športovci sami musia dokázať, že sú nevinní. Legislatívna a logická absurdita! Niečo také, ako prezumpcia neviny, fakty, a dôkazy pre úradníkov z MOV a WADA nehovoria nič.

Medzitým si skutočne robia zlé žarty z celej svetovej športovej verejnosti, keď športovcom z viacerých krajín dovoľujú používať zakázané látky, ak predložia potvrdenie od lekára, že musia používať tieto lieky. Aj školák pochopí, že podobné potvrdenie získajú veľmi ľahko, keď sú v hre medaily, obrovské peniaze a prestíž krajín a športových funkcionárov. Veľmi jednoducho si kúpia podobnú správu od lekára, že zakázané látky sú pre nich životne dôležité. A preto mnohí športovci a média sarkasticky spomínajú, napríklad, „družstvo nórskych astmatikov“: poukazujú na to, že obrovský počet športovcov z rôznych krajín používa zakázané látky, na ktoré dostali požehnanie od MOV a WADA, súťaží a získava medaily. Ale takzvaných „čistých“ ruských športovcov na olympiádu nepustili a pokračujú v ich šikanovaní. A potom môžeme vtipkovať, že šport a politika sú nezlučiteľné…

(pal)

https://www.sovsport.ru/olympic_games/articles/1033950-olimpijskij-detektiv-cas-otobral-bronzu-u-bryzgalovoj-i-krushelnickogo