Duda odkázal eurokratom, že o Európe by mali rozhodovať všetci a nielen oni

Duda odkázal eurokratom, že o Európe by mali rozhodovať všetci a nielen oni

Poľský prezident vo svojom najnovšom vyhlásení uviedol, že inštitúcie Európskej únie sú zodpovedné za „sociálne rozčarovanie“ z integrácie. Pri tejto príležitosti ich vyzval, aby sa viac venovali potrebám členských štátov eurobloku.

Andrzej Duda predniesol svoje slová v Prezidentskom paláci na novoročnej recepcii pre zahraničných veľvyslancov.

Poznamenal, že európske inštitúcie nenačúvajú skutočným potrebám štátom EÚ. Poukázal pri tom na Brexit a nedávne výsledky volieb vo viacerých krajinách.

„Inštitúcie Európskej únie by mali prevziať svoj podiel zodpovednosti za túto sociálnu dezilúziu integráciou a mali by analyzovať svoje chyby. Úlohou inštitúcií EÚ je budovať harmonickú európsku politiku, nie však stigmatizovať, rozdeľovať a znepriateľovať európske národy,“ povedal prezident.

Poľsko sa stalo v roku 2004 členom eurobloku spolu so Slovenskom, Českou republikou, Maďarskom, Litvou, Lotyšskom, Estónskom, Maltou a Slovinskom. V súčasnosti je však krajina v ostrom spore s Európskou komisiou ohľadne súdnej reformy a odmietaním schémy na prerozdeľovanie utečencov. Podľa eurokratov, Varšava odporuje základným hodnotám Európskej únie. Brusel preto minulý rok inicioval aktiváciu Článku 7 Lisabonskej zmluvy, ktorý môže viesť k strate hlasovacích práv našich severných susedov v Európskej Rade.

„Ak si ktokoľvek myslí, že má výlučné právo hovoriť ako má Európa vyzerať, bez toho, aby sa opýtal a zohľadnil názor ostatných, je uzurpátorom európskej myšlienky,“ zdôraznil Duda.

V snahe zmierniť napätie medzi Varšavou a Bruselom došlo v poľskej vláde k viacerým zmenám. Beatu Szydlovú vystriedal v premiérskom kresle Mateusz Morawiecki, ktorý sa vyjadril, že spor medzi Európskou komisiou a Poľskom ohľadne súdnej reformy je iba nedorozumením. Jeho zámerom je presvedčiť eurokratov, že vláda pomáha vytvárať skutočne nezávislé súdnictvo prvý krát od pádu komunizmu.

Vyzerá to tak, že doteraz silne proeurópsky prezident Duda začal kritizovať eurokratov a ich doterajšiu politiku a naopak vláda kritická voči nim na oplátku zmiernila svoju ostrú rétoriku.

Foto zdroj: https://twitter.com/prezydentpl

(tom)