Dušičky opäť otestujú výdrž cestujúcich

Dušičky opäť otestujú výdrž cestujúcich

Dušičky nie sú každoročne len spomienkou na našich zosnulých, ale nesú sa aj v znamení hromadného presunu Slovákov. Najčastejšie zo západu našej republiky na východné Slovensko. A po sviatkoch zase späť. Železnice zažívajú nevídaný nápor cestujúcich, miestenky sú vypredané dni vopred a záujemcov o cestovanie nedokážu uspokojiť ani tzv. posilové vlaky. Táto situácia o pravidelne opakuje každý rok.

Železničná spoločnosť Slovensko podľa jej hovorcu z dôvodu zvýšeného záujmu v „dušičkovom“ období posilňuje dopravu. Budú vypravené dva mimoriadne rýchliky, a to konkrétne v piatok 27. októbra 2017 na trase Bratislava – Košice a v stredu 1. novembra na opačnej trase. Okrem toho železničiari vypravia 30 posilových vlakov a pridajú 19 vozňov na vlaky InterCity a 98 vozňov na rýchliky. Posilnené budú aj niektoré ďalšie pravidelné vlaky.

Čo sa týka 30 posilových vlakov, tieto sú už uvedené v platnom cestovnom poriadku. V piatok 27. októbra dopravca vypraví štyri takéto vlaky. A to z Bratislavy či z Prahy predovšetkým smerom na východ Slovenska. V nedeľu 29. októbra bude vypravených 12 posilových spojov, a to najmä z východného a stredného Slovenska do Bratislavy. V utorok 31. októbra sú plánované tri posilové vlaky z Bratislavy do Žiliny, Košíc a Humenného. V stredu 1. novembra by mal dopravca vypraviť ešte 11 posilových vlakov, predovšetkým na trase z východného a stredného Slovenska do Bratislavy.

Na mieste je však otázka, musí sa táto situácia každý rok opakovať? Nedokážu železnice zabezpečiť dostatok spojov, aby cestujúci necestovali „na jednej nohe“? Dušičky sú po Vianociach a Veľkej noci tretím sviatkom, kedy Slováci najviac cestujú. Pre železnice nie je jednoduché zabezpečiť, aby bolo dostatok miesta pre všetkých. Vyžaduje si to zložité plánovanie a dostatočné kapacity. Posilnenie dopravy na jednej trati nesmie ohroziť výkony na inej trati. Bolo by vhodné, keby aj cestujúci s cestou počítali a zabezpečili si vopred miestenky. Často však na to myslia až na poslednú chvíľu.

(bre)

Foto zdroj: http://zilina-gallery.sk/galleries/Doprava/Vystavy/110_vyrocie_RZ/Slavnostna_jazda/xIMG_2114.jpg