Duterte: Ak by som sa nesprával ako diktátor, nepohli by sme sa ďalej

Duterte: Ak by som sa nesprával ako diktátor, nepohli by sme sa ďalej

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte povedal, že ak by nebol štýl jeho vládnutia diktátorský, jeho krajina by stagnovala a nikdy by nenapredovala.

„Ak o mne hovoríte ako o diktátorovi, tak som skutočne diktátor. Ak by som ako diktátor nekonal, nič sa v tejto krajine neudeje,“ povedal prezident s tým, že jeho štýl riadenia je potrebný na udržanie pokroku a rastu v krajine.

Duterteho kritici hlavu štátu už dlhodobo obviňujú z autoritárskych tendencií, vzhľadom na jeho drsnú a bojovú rétoriku. Známy je aj prezidentov tvrdý postoj k drogám, ktorý sa stal hlavným posolstvom jeho úradovania v prezidentskom kresle.

Jeho štýl riadenia štátu kritizujú Spojené štáty aj Európska únia. Práve kvôli kritike jeho kampane proti ilegálnym drogám zo strany Bruselu, Filipíny odmietli finančnú pomoc vo výške 6,1 miliardy eur, ktorú Únia Manile ponúkla.

Pod paľbou kritiky sa prezident ocitol aj za minuloročné vyhlásenie stanného práva na ostrove Mindao, ktorého uplatnenie malo za cieľ vysporiadať sa s povstaním tamojších islamistov.

Duterteho výroky prichádzajú v čase, keď si budú Filipíny pripomínať 32. výročie ľudového povstania v krajine, v ktorom bola zvrhnutá diktatúra Ferdinanda Marcosa.

Súčasný filipínsky prezident však verejne uviedol, že nemá v úmysle stať sa diktátorom a vyzval ľudí, aby sa akejkoľvek potenciálnej diktatúre stránili. Svojej armáde a polícii dokonca nariadil, aby ho zastrelili v prípade, že by si v roku 2022 – keď uplynie jeho funkčné obdobie v prezidentskom úrade – predĺžil svoj mandát.

Foto zdroj: https://news.vice.com/en_us/article/a34vja/dutertes-brutal-drug-war-finally-gets-the-international-criminal-courts-attention

(tom)