Dvojrýchlostná Európa – posledná snaha zachrániť EÚ?

Uniknutá správa nemeckej armády odhalila, že jej najvyšší vojenskí predstavitelia počítajú v horizonte do roku 2040 s rozpadom Európskej únie. Opodstatnenosť podobných úvah dokresľuje aj nárast euroskeptických strán v rámci celej Európy.

Nemecký Bundeswehr sa domnieva, že koniec Európskej únie v jej súčasnej podobe je v nadchádzajúcich desaťročiach veľmi pravdepodobný. V dokumente pod názvom „Strategická perspektíva 2040“ sa píše o tom, ako by globálne ekonomické, vojenské, kultúrne a sociálne trendy, ale aj medzinárodné konflikty mohli v budúcnosti vplývať na formovanie nemeckej bezpečnostnej politiky.

Analýza bola vypracovaná pre interné potreby nemeckého ministerstva obrany. Napriek tomu, že oficiálne nebola zverejnená, nemecký týždenník Der Spiegel prostredníctvom nezverejnených kanálov získal jej kópiu.

Pri hľadaní potenciálnych budúcich potrieb nemeckej armády v rámci financovania, vybavenia a veľkosti, načrtáva šesť scenárov. Jeden z nich má názov „EÚ v dezintegrácii a Nemecko v reaktívnom režime“.

Autori správy počítajú aj s najhorším scenárom, kedy by vo svete po rozpade medzinárodného poriadku a následných desaťročiach nestability, mohli vzniknúť viacnásobné konfrontácie.

„Rozšírenie EÚ bolo do značnej miery zastavené, ostatné štáty opustili spoločenstvo a Európa prišla v rámci sveta o svoju konkurencieschopnosť.Narastajúci neporiadok a niekedy až chaos a konflikty vo svete dramaticky zmenili bezpečnostné prostredie Nemecka a Európy,“ predpokladá správa.

Iný dokument pod názvom „Západ na východ“, sa zmieňuje o možnosti, že niektoré východné štáty EÚ zmrazia tempo európskej integrácie a ďalšie „vstúpia do východného bloku“, ktorý by de facto fungoval pod ochranou Ruska.

Dokument v rámci časového horizontu do roku 2040 považuje možný rozpad Európskej únie za veľmi reálny.

V súčasnosti od viacerých európskych lídrov zaznievajú hlasy o potrebe reformy EÚ, keďže v Európe rastie opozícia voči hlbšej integrácii, čo viedlo vedúcich predstaviteľov EÚ k úvahám o dvojrýchlostnej Únii.

Predseda výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (SMER-SD) v tejto súvislosti pre spravodajský portál Sputnik v marci tohto roku priznal, že technokrati v Bruseli sa snažia presvedčiť štáty Strednej a Východnej Európy, že podobné myšlienky sú neškodné aj keď realita je úplne iná. Na druhej strane jeho šéf a predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico myšlienku tzv. Jadra EÚ obhajuje a túži, aby naša vlasť bola jeho súčasťou …

Foto zdroj: http://www.voxeurop.eu/en/2017/european-council-5120814

(tom)