Ekologická výchova študentov aj dospelých umením

Ekologická výchova študentov aj dospelých umením

Utorok 28. novembra bude v martinskom kine Moskva patriť filmovému festivalu Ekotopfilm – Envirofilm. Dopoludnia budú premietať na Junior festivale žiakom základných a stredných škôl. Pripravili pre nich aj program Nehádžme všetko do jedného vreca, ktorého cieľom je naučiť deti správne triediť odpad ako aj význam tejto činnosti pre ochranu životného prostredia.

Záujemcovia si môžu pozrieť spolu päť dokumentárnych filmov a zapojiť sa do diskusie na tému Zodpovedný životný štýl – ako žiť bez odpadov. Regionálna tour festivalu Ekotopfilm – Envirofilm je celoročný projekt a jeho cieľom je priniesť do regiónov Slovenska najlepší výber filmov z aktuálneho ročníka. Filmy atraktívnym spôsobom poukazujú na niektoré problémy, ktorým naša civilizácia čelí.

Úvodný film je zo Slovenska, dozvieme sa o živote chránených kamzíkov v Tatrách. Druhý film rozpráva príbeh o plytvaní jedlom, hľadá odpoveď na otázku, prečo polovica z neho končí v koši. Inú stránku módneho sveta – z pohľadu dopadu na ekológiu a našu planétu ukáže v poradí tretí film. Budúcnosť našich miest je názov filmovej eseje, ktorá sa zaoberá minulosťou, súčasnosťou a budúcnosťou urbanizácie.

Prehliadku víťazných filmov ukončí príbeh (zne)svätenej rieky Gangy, ktorú uctieva miliarda ľudí a päťsto miliónov ľudí je na nej závislých.  Za posledných niekoľko desaťročí je čoraz výraznejší fakt, že technickým pokrokom najviac trpí životné prostredie. Environmentálne problémy sa týkajú každého, musíme sa o nich rozprávať a hľadať riešenia ako sa správať čo najzodpovednejšie voči všetkým – voči nášmu prostrediu, voči budúcim generáciám. Ekotopfilm – Envirofilm, ktorý upozorňovaním na lokálne aj globálne problémy umením vychováva k ekologickému správaniu, je najstarším filmovým festivalom s environmentálnou tematikou na svete.

Foto zdroj: http://www.tatry.cz/cs/seznam-galerii/galerie/541

(iri)