Erdogan: Európa zaplatí za ponižovanie

Erdogan: Európa zaplatí za ponižovanie

V rámci rozširujúcej sa diplomatickej roztržky medzi Ankarou a EÚ, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa vyjadril, že “rozpadajúca sa Európa zaplatí za ponižovanie a utláčanie” Turkov žijúcich na jej území.

“Pred sto rokmi tvrdili, že sme boli ‚chorým človekom‘ teraz ním sú oni. Európa sa rúca, povedal turecký prezident, použitím urážky populárnej medzi európskymi politikmi v 19. storočí, ktorí tak vtedy hovorili o rúcajúcej sa Osmanskej ríši.

Vo svojom nedávnom prejave na zhromaždení v tureckom meste Izmir, prezident povedal, že európska ekonomika sa zhoršuje, jej populácia starne a “choroba rasizmus sa šíri ako vírus.”  V Európe, ktorá počas oboch svetových vojen trpela, sa teraz podľa neho diskriminujú milióny ľudí.  Erdogan tiež vyhlásil, že Turci žijúci v Európe boli “veľmi utláčaní a veľmi ponížení,” za čo chce brať starý kontinent na zodpovednosť.

“Európa bude platiť za to, čo urobila. Božou vôľou bude otázka Európskej únie opäť na stole po 16. apríli,” uviedol s odkazom na chystané turecké referendum o ústavných zmenách. V prípade úspechu v ňom, by zmena ústavy umožnila Erdoganovi právomoc vydávať vyhlášky, vyhlásiť výnimočný stav, vymenovať ministrov a štátnych úradníkov, ale aj možnosť rozpustiť parlament. Turecký prezident zopakoval svoje plány na usporiadanie ďalšieho referenda o tom, či by Ankara mala pokračovať v prístupnom procese k Európskej únii.

Turecko, ktoré rokovalo o vstupe do Únie niekoľko desiatok rokov, teraz čelí kritike zo strany EÚ pre jej správu o stave ľudských práv, demokracie a slobody tlače v krajine. Rokovania medzi Ankarou a Bruselom sú priamo spojené s kontroverznou dohodou ohľadne utečencov vo výške 6 miliárd eur. Ankara opakovane hrozí jej pozastavením. Brusel zase hovorí, že Turecko nedodržiava niektoré zo 72 podmienok pre zrušenie vízovej povinnosti stanovené Európskou úniou. Kritizuje predovšetkým situáciu v súvislosti so zhoršením ľudských práv v Turecku po vlanajšom neúspešnom pokuse o prevrat v krajine. V nasledujúcich čistkách po celej krajine bolo potom uväznených alebo vyhodených zo zamestnania niekoľko desiatok tisíc ľudí.

Ankara opakovane odmieta, aby Brusel poučoval Turecko v súvislosti s ľudskými právami v krajine. Európu totiž obviňuje z porušovania práv Turkov, keď niektoré jej krajiny nedávno na svojom území zabránili v zhromaždeniach tureckej menšiny.

Foto zdroj:http://www.atimes.com/article/in-the-name-of-stability-erdogan-seeks-sweeping-executive-powers//

(tom)