Erdogan odkázal Washingtonu, že Turecko nebude pred ním kľačať

Erdogan odkázal Washingtonu, že Turecko nebude pred ním kľačať

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil Washington z pokusu dostať jeho krajinu na kolená. Snahou USA je podľa neho cez súdne procesy proti tureckým občanom diskreditovať Ankaru.

Erdoganove poznámky zazneli menej ako týždeň po tom, ako bol v Spojených štátoch 34-ročný turecko-iránsky obchodník so zlatom Reza Zarrab uznaný za vinného z vyhýbania sa americkým sankciám voči Iránu. V súdnom procese má svedčiť proti tureckému bankárovi Mehmetovi Hakanovi Atillovi, ktorý je obvinený z uskutočňovania nelegálnych transakcií týkajúcich sa amerických bánk. Ďalšími obžalovanými v tejto kauze sú bývalý šéf Halkbank Suleyman Aslan a bývalý turecký minister hospodárstva Zafer Caglayan.

Erdogan opakovane požiadal Spojené štáty, aby uvedené obvinenia zrušili a vydali Zarraba do Turecka. Vláda v Ankare tvrdí, že celý prípad je politicky motivovaný a len prilieva olej do ohňa v rámci napätých vzťahov medzi Tureckom a Spojenými štátmi. Cieľom Washingtonu je podľa tureckej hlavy štátu diskreditácia jeho krajiny.

„Snaží sa nás potrestať, odsúdiť a diskreditovať, pretože sme sa nepodrobili ich scenáru,“ odkázal Erdogan na minuloročný pokus o prevrat v Turecku, z ktorého Ankara obviňuje tureckého duchovného Fethullaha Gülena žijúci v exile v Spojených štátoch.

„Náš národ by mal vedieť, že tieto útoky, ohováranie a podobné hry nie sú navzájom nezávislé. Všetky sú zamerané na to isté: aby Turecko kľačalo a postavili nás proti sebe. Môžu sa o to snažiť tak silno ako chcú, ale neuspejú,“ odkázal Erdogan Američanom.

Turecko sa v rámci rapídne meniacej sa geopolitickej situácie vo svete odkláňa od doterajšieho spojenectva so Spojenými štátmi. V septembri tohto roku sa Ankara dohodla s Moskvou na kúpe protivzdušných raketových systémov S-400. Tento krok vyvolal v USA znepokojenie, nakoľko Turecko je dôležitým členom Severoatlantickej aliancie. Erdogan dôvod tohto kroku vysvetlil povinnosťou zabezpečiť obranu jeho štátu.

Foto zdroj: https://de.altsantiri.gr/ellada/Anepithymitos-o-erntogan-Sti-Thracien-22-syllogi-se-psifisma-tous/

(tom)