Erdogan ohľadne uznania Jeruzalema Trumpovi: Turecko sa nenechá kúpiť

Erdogan ohľadne uznania Jeruzalema Trumpovi: Turecko sa nenechá kúpiť

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan upozornil Donalda Trumpa, že demokratickú vôľu jeho krajiny si nemôže kúpiť. Odkázal tak na nadchádzajúce hlasovanie OSN o uznaní Jeruzalema za hlavné mesto Izraela.

„Dúfam a aj očakávam, že Spojené štáty nedosiahnu očakávaný výsledok a svet im udelí veľmi dobrú lekciu,“ vyhlásil Erdogan v súvislosti s očakávaným hlasovaním vo Valnom zhromaždení OSN.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu vo štvrtok povedal, že rozhodnutie Washingtonu uznať Jeruzalem za izraelské hlavné mesto je „nesprávne a neprijateľné“. Pri tejto príležitosti obvinil Washington z toho, že v obave pred vlastnou izoláciou zo strany iných štátov, využíva hrozby.

Komentár tureckého prezidenta nadväzuje na slová americkej veľvyslankyne v OSN Nikki Haleyovej, ktorá uviedla, že Spojené štáty si do svojho zoznamu zapíšu mená tých štátov, ktoré podporujú rezolúciu OSN odmietajúcu americké odhodlanie uznať Jeruzalem.

Trump tiež navrhol, aby štáty, ktoré za predmetné uznesenie na Valnom zhromaždení OSN hlasovali, prišli o peniaze. „Nech hlasujú proti nám. My tým dosť významne ušetríme. Teraz to už však nie je ako pred tým, že proti nám hlasovali a potom sme im zaplatili stovky miliónov dolárov,“ vyhlásil šéf Bieleho domu s tým, že táto prax zo strany USA skončila.

Egypt, ktorý rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN o Jeruzaleme vetovanú Washingtonom vypracoval, je vnímaný ako štát, ktorého by sa ukončenie doterajšej praxe Spojených štátov vo významnej miere dotklo. Minulý rok napríklad získala Káhira celkovú pomoc od USA vo výške 1,2 miliardy amerických dolárov.

Pripomíname, že Bezpečnostná rade OSN na svojom pondelkovom zasadnutí schválila rezolúciu, ktorá vyzývala amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby odvolal svoje rozhodnutie o uznaní Jeruzalema za hlavné mesto štátu Izrael.

Nekonzistencia v zahraničnej politike Spojených štátov a boj viacerých frakcií o vplyv na Trumpovo rozhodnutia sa týmto spôsobom vracia Washingtonu ako bumerang.

Foto zdroj: http://www.pappaspost.com/donald-trump-nothing-praise-turkeys-erdogan-believes-coup-real/

(tom)