Erdogan vyhlásil, že Turecko je unavené z neustáleho čakania na pozvanie do eurobloku

Erdogan vyhlásil, že Turecko je unavené z neustáleho čakania na pozvanie do eurobloku

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa v Paríži stretol so svojím francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom. Témou ich spoločného stretnutia boli vzťahy Turecka a Európskej únie, konflikt v Sýrii a Iraku, ale aj otázka vzájomného obchodu.

Francúzsky prezident skonštatoval, že situácia v oblasti ľudských práv v Turecku nedospela do štádia, aby sa medzi Ankarou a Bruselom mohli začať rozhovory o pristúpení krajiny do Európskej únie. Podľa jeho názoru by bolo pokrytecké predstierať možnosť otvárania nových kapitol v prístupovom procese.

„Musíme sa pozrieť na to, či by sme mohli tento vzťah prehodnotiť nie v zmysle integrácie, ale skôr možnej spolupráce, partnerstva so zámerom ukotviť Turecko v Európe,“ oznámil na spoločnej tlačovej besede šéf Elyzejského paláca. V tejto súvislosti uviedol, že jeho zámerom je sústrediť sa na bilaterálne vzťahy. Macron tiež poznamenal, že vývoj v Turecku rešpektuje ako suverénne právo každej krajiny. Zopakoval však, že súčasné politické smerovanie v štáte neuľahčuje integráciu Ankary do EÚ.

Erdogan uviedol, že neustále čakanie na členstvo jeho krajiny v eurobloku Turkov už unavuje.

„Ankara nemá tendenciu neustále žiadať o členstvo v EÚ,“ vysvetlil turecký prezident.

Macron tiež povedal, že obe krajiny musia v rámci boja proti terorizmu rešpektovať aj právny poriadok. Na jeho slová reagoval turecký najvyšší predstaviteľ, ktorý upozornil, že terorizmus nevznikol sám od seba. Pri tejto príležitosti vyhlásil, že niektorí novinári terorizmus svojimi článkami živia.

Na margo situácie v Sýrii francúzsky politik vyzdvihol dopad mierových rozhovorov v Astane, ktoré podľa jeho názoru prispeli k vojenskej deeskalácii v tejto vojnou zničenej krajiny. Ako povedal, v rozhovore s tureckým prezidentom sa zmienil, že politická zaujatosť môže znemožniť pokračovanie mierového dialógu o budúcej podobe Sýrie.

Pripomíname, že v novembri sa Rusko, Irán a Turecko dohodli na posilnení vzájomnej spolupráce v boji proti terorizmu a tzv.islamského štátu. Zdá sa však, že niektorým západným štátom tento druh spolupráce nevyhovuje.

Foto zdroj: https://ahvalnews.com/france-turkey/macron-urges-erdogan-respect-rule-law-says-eu-progress-not-possible

(tom)