EÚ a Veľká Británia sa dohodli na podmienkach Brexitu. Euroskeptik Nigel Farage tvrdí, že sú ponižujúce

EÚ a Veľká Británia sa dohodli na podmienkach Brexitu. Euroskeptik Nigel Farage tvrdí, že sú ponižujúce

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker po rokovaniach s predsedníčkou vlády Spojeného kráľovstva oznámil, že v rozhovoroch nastal dostatočný pokrok, aby bolo možné pokračovať v ďalších rozhovoroch o budúcich vzťahoch medzi Bruselom a Londýnom.

„Verím, že sme dospeli k prelomu, ktorý sme potrebovali. Nechcem, aby Británia odišla z EÚ. Ide o prvú krajinu, ktorá k takémuto kroku pristúpila. Tento vývoj ma bude navždy mrzieť, ale je potrebné hľadieť do budúcnosti,“ dodal šéf Európskej komisie.

Britská premiérka poznamenala, že rokovania boli náročné, avšak privítala dosiahnutie kompromisu, ako aj vyhliadky posunu do druhej fázy rozhovorov.

Zúčastneným stranám sa podarilo dosiahnuť dohodu ohľadne hraničného režimu medzi Severným Írskom a Írskou republikou. Mayová v tejto súvislosti uviedla, že dohoda zabráni tvrdému hraničnému režimu medzi Írskou republikou a Severným Írskom, ktorá je jedinou britskou hranicou s EÚ.

Ďalšou citlivou otázkou na ktorej sa Londýn s Bruselom dohodol boli práva britských občanov v EÚ a práva obyvateľov členských štátov Únie v Británii.

Národné Noviny dodávajú, že Downing Street potvrdil v piatok aj výšku finančného vyrovnania Londýnu za odchod z eurobloku. Spravodajský portál RT uviedol, že britská vláda zaplatí Európskej únii 39 miliárd libier. V septembri Theresa Mayová vyjadrila ochotu zaplatiť 20 miliárd libier, zatiaľčo Brusel požadoval až 60 miliárd.

K dohode sa vyjadril aj bývalý predseda britskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage. „Dohoda v Bruseli je dobrou správou pre pani Mayovú, nakoľko teraz môžeme prejsť k ďalšej fáze poníženia,“ napísal na sociálne sieti euroskeptický politik.

Predseda opozičních labouristov Jeremy Corbyn sa dosiahnutú dohodu nekomentoval. Vyhlásil však, že po Brexite si s Európou udržať „blízky vzťah“.

Otázkou je aj to, ako budú prijatú dohodu vnímať britskí občania.

O tom, či sa rokovania posunú do druhej fázy rozhodnú lídri členských štátov EÚ na samite Európskej únie, ktorý sa bude konať v Bruseli 14. a 15. decembra.

Foto zdroj: http://www.businessinsider.com/theresa-may-bbc-misleading-50-billion-brexit-divorce-bill-2017-11

(tom)