EÚ bude na dovozné clá Spojených štátov reagovať sadzbami na známe motocykle aj džínsy

EÚ bude na dovozné clá Spojených štátov reagovať sadzbami na známe motocykle aj džínsy

Európska únia by mohla uplatniť 25 percentnú dovoznú prirážku sadzieb na dovoz tovarov z USA, ako protireakcia na dovozné clá Spojených štátov na európske produkty.

Euromisárka pre obchod Cecilia Malmströmová v rozhovore pre BBC uviedla, že dovozné sadzby by sa mohli dotknúť motocyklov Harley-Davidson, džínsov Levis, alebo whisky Bourbon.

„Hľadáme možnosti odvetných opatrení. Na dovoz do Európskej únie uplatníme dane a clá,“ zdôraznila predstaviteľka európskej komisie s tým, že zámerom nie je situáciu eskalovať.

Malmströmová povedala, že EÚ sa už na tieto kroky pripravuje, ale s konečným rozhodnutím ešte počká. Poznamenala tiež, že ak by Spojené štáty pokračovali vo svojej politike uplatňovania dovozných ciel na európsku oceľ, Brusel by celú záležitosť začal riešiť so Svetovou obchodnou organizáciou (WTO).

Americký prezident Donald Trump minulý týždeň oznámil, že USA zavedú 25-percentné clo na dovoz ocele a 10-percentnú tarifu na import hliníka z iných krajín. Svoje rozhodnutie zdôvodnil nekalými obchodnými praktikami iných štátov.

„Ak Európska únia bude naďalej zvyšovať svoje obrovské sadzby a uplatňovať obchodné bariéry pre americké spoločnosti, ktoré tam podnikajú, budeme jednoducho zdaňovať ich automobily smerujúce na americký trh,“ rozšíril portfólio taríf šéf Bieleho domu.

Svoje obavy v tejto súvislosti vyjadrili viacerí európski politici, ako napríklad britská premiérka Theresa Mayová, alebo nemecká ministerka hospodárstva Brigitte Zypriesová.

Foto zdroj: https://voiceofpeopletoday.com/trade-war-may-break-eu-us/

(tom)