EÚ bude tlačiť na krajiny z ktorých prichádzajú utečenci

EÚ bude tlačiť na krajiny z ktorých prichádzajú utečenci

Štáty, ktoré nechcú vziať k sebe späť domov občanov, ktorí pricestovali do Európy prostredníctvom nepravidelných kanálov, budú čeliť vízovým obmedzeniam EÚ. Migračná kríza zostáva naďalej jedným z hlavných problémov v eurobloku, pričom niektorí jeho členovia sú veľmi kritickí voči tomu, ako Brusel situáciu nezvláda.

Rozhodnutie o uplatnení tlaku prostredníctvom vízových obmedzení bolo prijaté počas dvojdňového samitu predstaviteľov EÚ, ktorý sa 23. júna skončil v Bruseli. Agentúra Reuters sa v tejto súvislosti – ako o potenciálnych štátoch, ktorých by sa reštrikcie mali dotknúť – zmienila o Bangladéši a Nigérii.

Európska únia považuje mnoho ľudí žiadajúcich v členských štátoch štátoch o azyl za ekonomických migrantov a snaží sa ich poslať naspäť do krajín ich pôvodu. Podľa európskych pravidiel by však podobný krok bol zložitý u tých utečencov, ktorí utiekli zo štátov, kde by mohli byť ohrozené ich životy. Príkladom je napríklad Sýria. Únia síce môže poslať týchto ľudí späť, avšak niektoré štáty sa tomuto zdráhajú vyhovieť.

Podľa vyjadrenia vysokopostaveného diplomata EÚ, na ich presvedčenie by mohol Brusel  využiť hrozbu zavedenia víz. Zdroj vysvetlil, že vládnuce elity týchto krajín by boli ochotnejšie vziať imigrantov naspäť, ak by bol na návštevu Európy uplatnený zákaz.

V záveroch, ktoré po stretnutí zverejnil sekretariát Európskej rady, je spomenuté “využitie všetkých možných pák, vrátane opätovného posúdenia vízovej politiky voči tretím krajinám”, ktoré sa zaoberajú otázkou readmisie, ale v praxi ju nerealizujú.

Od roku 2014 čelí Európska únia nárastu príchodu žiadateľov o azyl z Blízkeho východu, severnej Afriky, ale aj Ázie. Prvotnou odpoveďou na túto situáciu bola reakcia nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a jej politika, ktorá mala v úmysle týmto utečencom otvoriť dvere. Avšak problémy spojené s poskytovaním útočiska pre migrantov, ako aj pomoci stovkám tisícov ľudí, mali dopad na verejnú mienku v rámci kontinentu. Brusel sa v dôsledku toho teraz snaží obmedziť príliv utečencov. Na tento účel uzavreli eurokrati s Ankarou dohodu s cieľom zabrániť tomu, aby sa migranti dostali z Turecka do Európy. To však malo za následok to, že Líbya sa stala hlavným východiskovým bodom pre žiadateľov o azyl.

Agentúra OSN pre migráciu odhaduje, že v tomto roku prišlo zatiaľ z Líbye približne 70 000 ľudí. Na porovnanie v tom istom období roku 2016 to bolo podľa dostupných údajov asi 56 000 osôb. Navyše v roku 2017 zatiaľ zomrelo na ceste cez rozbúrené Stredozemné more takmer 1 900 ľudí.

Foto zdroj:http://alexjones.pl/aj/aj-swiat/aj-wiadomosci/item/114568-pracowity-piatek-dla-wloskiej-strazy-przybrzeznej-ocalono-3-tys-migrantow

(tom)