EÚ hrozí vetovaním dohody o Brexite, britská premiérka je však optimistka

Diplomati v Európskej únii pohrozili, že budú vetovať akúkoľvek dohodu ohľadne Brexitu, ak britská premiérka Theresa Mayová neodvolá svoje vyhlásenie, že v prechodnom období sa na občanov EÚ nebude na území Británie vzťahovať právo na voľný pohyb.

Počas svojej návštevy Číny sa predsedníčka vlády Spojeného kráľovstva vyjadrila, že po tom ako v roku 2019 jej krajina opustí Európsku úniu, bude k prichádzajúcim občanom EÚ pristupovať odlišným spôsobom ako doteraz.

Niektoré zdroje z prostredia Európskej únie v reakcii uviedli, že v takom prípade bude Brusel brániť odchodu Veľkej Británie.

Koordinátor Európskeho parlamentu (EP) pre Brexit Guy Verhofstadt v tejto súvislosti vyhlásil, že práva občanov nemôžu byť predmetom vyjednávania.

„Nebudeme akceptovať, že pre občanov EÚ existujú dva druhy práv,“ uviedol Verhofstadt.

Theresa Mayová však napriek tomu vyjadrila optimizmus. V najnovšom rozhovore pre BBC totiž povedala, že dohoda medzi Londýnom a Bruselom bude dosiahnutá do siedmych týždňov.

Tento týždeň Európska únia prišla s ponukou ročného prechodného obdobia po odchode Veľkej Británie z EÚ v marci roku 2019. V takom prípade by právo Európskej únie platilo v Spojenom kráľovstve až do marca 2020.

Premiérka taktiež zdôraznila, že s EÚ by rada vyjednala takú dohodu o voľnom obchode, ktorá by umožnila uzatvárať obchodné dohody aj s inými štátmi.

Nezmyselne a zdĺhavé byrokratické rokovania Bruselu s Londýnom len dokazujú, akým eurokratickým spôsobom Európska únia funguje.

Foto zdroj: https://www.shutterstock.com/video/clip-27150775-stock-footage-european-union-and-british-union-jack-flag-flying-in-front-of-big-ben-and-the-houses-of-parliament.html?src=rel/24580112:5

(tom)