EÚ si dala za cieľ ďalšiu vlnu svojho rozšírenia do roku 2025

EÚ si dala za cieľ ďalšiu vlnu svojho rozšírenia do roku 2025

Brusel chce údajne vytýčiť termín ďalšieho rozšírenia Európskej únie na rok 2025. V rámci tejto vlny sa ňom majú zúčastniť štáty západného Balkánu. Pokračujúce miestne konflikty však môžu tieto plány prekaziť.

Európska komisia plánuje vo februári predstaviť plán týkajúci sa budúcnosti Únie. V novom strategickom dokumente sa píše, že „Čierna Hora a Srbsko by mali byť pripravené na členstvo do roku 2025, ak sa im podarí uskutočniť reformy a vyriešiť susedské spory“.

Stratégia predpokladá, že aj ďalšie krajiny západného Balkánu, ako napríklad Albánsko, Bosna, Macedónsko a bývalá srbská provincia Kosovo, by mali v rokovaniach s EÚ pokročiť.

Ak bude uvedený dokument prijatý, bude to znamenať významný posun od predchádzajúcej pozície EÚ v súvislosti s rozšírením bloku, ktorú predstavil predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Ten v roku 2014 vyhlásil, že Európska únia v blízkej budúcnosti nevidí žiadny dôvod na svoje rozšírenie.

Dokument však výslovne zdôrazňuje, že všetci kandidáti na vstup do EÚ musia vyriešiť svoje spory so susedmi. „EÚ nemôže a nebude importovať bilaterálne spory. To je dôvod, prečo všetci zúčastnení partneri z oblasti západného Balkánu musia naliehavo takéto spory riešiť,“ píše sa v návrhu, v ktorom je uvedená výzva aj na možnosť riešiť problémy prostredníctvom medzinárodnej arbitráže v Haagu.

Srbsko a Čierna Hora už svoje prístupové rokovania s EÚ odštartovali. Albánsko a Macedónsko zase dúfajú, že sa im to podarí v roku 2018. Bosna a Hercegovina sa taktiež usiluje o pozíciu kandidátskej krajiny a podanie formálnej žiadosti zvažuje aj Kosovo.

Analytici tiež pripomínajú, že nádeje Srbska a Kosova môže schladiť ich vzájomný spor o uznaní Kosova ako nezávislého štátu. Nová stratégia sa má zamerať aj na výzvy Belehradu znormalizovať sporné otázky s Prištinou.

Uznanie kosovskej štátnosti je však pre Belehrad veľkým problémom. V októbri 2017 srbský prezident Aleksandar Vučič prirovnal odtrhnutie Kosova s podobnou snahou, ktorú vyvíjajú obyvatelia Katalánska.

Kosovský premiér Ramuš Haradinaj nedávno vyhlásil, že jeho krajina bude blokovať medzinárodný tribunál o vojnových zločinoch v Kosove. Jeho výrok vyvolal rozhorčenie v niektorých európskych krajinách. Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Spojené kráľovstvo varovali Kosovo, že takéto opatrenia by mohli negatívne ovplyvniť „medzinárodnú a euroatlantickú integráciu Kosova“.

Foto zdroj: http://www.newslettereuropean.eu/eu-enlargement-dont-miss-western-balkans-integration/

(tom)