Eurázijská ekonomická únia sa rozrastá. Jej členom bude čoskoro aj Irán

Eurázijská ekonomická únia sa rozrastá. Jej členom bude čoskoro aj Irán

Rusmi vedená Eurázijská hospodárska únia (EEU) by v máji tohto roku mohla za svojho nového člena prijať Irán. Vyhlásil to ruský minister pre energetiku Alexander Novak.

„Krok k uzavretiu dočasnej dohody o zriadení zóny voľného obchodu medzi Iránom a Eurázijskou hospodárskou úniou, ktorej budúca podoba je v súčasnosti v pokročilej fáze, povedie k ďalšiemu rozvoju nášho bilaterálneho obchodu a rozšíreniu investičnej spolupráce,“ uviedol Novak, ktorý zároveň predsedá rusko-iránskej medzivládnej komisii.

Iránsky veľvyslanec v Ruskej federácii Mehdi Sanaei sa už predtým tlačovej agentúre TASS zmienil, že budúca podoba vzájomnej spolupráca na dohode o zóne voľného obchodu, ktorá prebieha od roku 2015, je momentálne tesne pred dokončením.

Hospodársky blok EEU funguje od roku 2015 a v súčasnosti združuje v rámci colnej únie Rusko, Kazachstan a Bielorusko. Neskôr sa k nemu pripojili aj Arménsko a Kirgizsko. V roku 2016 sa k zoskupeniu pridal Vietnam, ktorý sa tak stal prvou neregionálnou krajinou. Zmyslom spoločnej únie je zabezpečenie voľného pohybu tovarov, služieb, kapitálu a pracovníkov medzi členskými štátmi EEU.

Svoj záujem na dohode o voľnom obchode s Eurázijskou hospodárskou úniou vyjadrilo už viac ako 40 štátov, ale aj medzinárodných organizácií, vrátane Číny, Indonézie a Izraela. S týmto ekonomickým zoskupením by chcelo spolupracovať aj viacero krajín Južnej Ameriky. Obchodný blok už viedol príslušné rozhovory napríklad s Južnou Kóreou, Egyptom a Indiou.

Ruský prezident Vladimír Putin na stretnutí so svojím srbským náprotivkom Aleksandarom Vučičom v decembri minulého roku povedal, že EEU by za svojho člena mohla prijať aj Srbsko.

Foto zdroj: https://www.russia-briefing.com/news/eurasian-economic-union-agrees-us2-billion-free-trade-deal-iran.html/

(tom)