Euro: Česi povedali v prieskume jasné nie

Euro: Česi povedali v prieskume jasné nie

Drvivá väčšina našich západných susedov sa v prieskume vyslovila proti myšlienke nahradiť súčasnú menu – českú korunu za euro. Rovnaký počet opýtaných obyvateľov ČR by privítal uzákonenie ľudového hlasovania – teda národného referenda.

Prieskum verejnej mienky, ktorý pre český denník Právo uskutočnila spoločnosť Datamar, dal jednoznačnú odpoveď na to, čo si o európskej mene myslia obyvatelia Českej republiky. Viac ako 85 percent Čechov je proti tomu, aby sa v štáte v blízkej budúcnosti platilo eurom.

“V českej spoločnosti prevažuje negatívny pohľad na vstup republiky do eurozóny. Celkovo 85,2 percenta respondentov uviedlo, že sú proti, z toho až 51,2 percent z nich vyjadrilo svoj kategorický nesúhlas. Prijatie eura podporuje 14,8 percenta respondentov,” uvádza sa v prieskume, ktorý agentúra vykonala tesne pred októbrovými parlamentnými voľbami. Podľa zverejnených údajov, len 4,6 percent ľudí si je absolútne istých potreby prijať v štáte ako budúcu menu euro.

Česká koruna je jednou z najpevnejších svetových mien. Napríklad voči americkému doláru za posledný rok posilnila o viac ako 10 percent. Koruna všeobecne posilnila za 12 mesiacov o štyri percentá, čo je najväčší nárast spomedzi všetkých svetových mien. Jej rastu pomáhajú aj veľmi dobré makroekonomické ukazovatele. Pripomíname aj to, že miera nezamestnanosti v Českej republike je momentálne najnižšia v celej Európskej únii. Jej hodnota predstavuje iba 2,9 percenta.

Datamar sa ľudí pýtal aj na zákon o referende, ktorého uzákonenie si dala za cieľ aj súčasná vláda českého premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Za legislatívu umožňujúcu priame hlasovanie občanmi sa vyslovilo 88,4 percent respondentov. Treba dodať, že u našich západných susedov je v súčasnosti možné hlasovať v referende len na miestnej a krajskej úrovni. Sobotkov zámer o národnom plebiscite sa v tomto volebnom období napokon vláde nepodarilo zrealizovať.

Na otázku, či by mal štát prijímať cudzincov, ktorí by v krajine pracovali, sa 48,8 percent opýtaných vyjadrilo negatívne. Úplný súhlas vyjadrilo 6 percent a 13,9 percent ľudí by s týmto krokom “len” súhlasilo. Skôr by svoj súhlas prijať gastarbaiterov dalo 31,4 percent účastníkov ankety.

Prieskum uskutočnila spoločnosť Datamar od 5. do 11. októbra.

Voľby v Českej republike sa budú konať 20. a 21. októbra 2017.

Foto zdroj: shutterstock_333128903.jpg

(tom)