Eurokrati chcú za súdne reformy pozastaviť Varšave hlasovacie práva v Európskej Rade

Eurokrati chcú za súdne reformy pozastaviť Varšave hlasovacie práva v Európskej Rade

Európska komisia (EK) prostredníctvom predsedu Jean-Claude Junckera vyhlásila, že hlasovacie práva Poľska v Európskej Rade by mohli byť pozastavené v prípade, ak Varšava bude v kontroverzných domácich súdnych reformách pokračovať aj naďalej.

“Ak bude poľská vláda pokračovať v podkopávaní nezávislosti súdnictva a právneho štátu v Poľsku, nebudeme mať inú možnosť ako spustiť Článok 7, povedal Juncker 26. júla v tlačovej správe EK.

Článok 7 Zmluvy o Európskej únii sa aktivuje, ak je štát EÚ podozrivý zo “závažného porušenia” hodnôt Únie. Vyplýva z neho, že: “Európska Rada môže kvalifikovanou väčšinou rozhodnúť o pozastavení určitých práv vyplývajúcich z uplatňovania zmlúv pre príslušný členský  štát vrátane hlasovacieho práva zástupcu vlády tohto členského štátu na  zasadnutiach Rady.”

Komisia sa stavia proti tomu, aby boli sudcovia poľského najvyššieho súdu prepustení alebo nútení ísť do dôchodku. Takýto krok by podľa eurokratov “vážne naštrbil právny štát”. Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans vyhlásil, že Poľsko má 30 dní na to, aby sa obavami EK o kontroverzných súdnych reformách začalo zaoberať.

Je načase obnoviť nezávislosť ústavného tribunálu a buď zákony reformujúce súdnictvo stiahnu,ť alebo ich zosúladiť s poľskou ústavou a európskymi normami o nezávislosti súdnictva,” uviedol Timmermans.

Brusel odporučil, aby Varšava probém “vyriešila do jedného mesiaca a zároveň, aby Komisiu o krokoch podniknutých v tomto zmysle informovala”. Timmermans sa zaviazal, že ak bude poľská vláda chcieť vedieť, aké kroky by EK voči nášmu severnému susedovi mohla prijať, v prípade ak by Varšava termín nedodržala, bude reagovať.

Reformu súdnictva schválila koncom minulého týždňa horná komora poľského parlamentu. Predseda vládnej strany Právo a Spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski vyhlásil, že justičný systém v Poľsku je zastaraný, neefektívny a potrebuje reformu a nové tváre, nakoľko v ňom ešte stále pôsobia ľudia z komunistických čias. Bližšie v článku Národných Novín tu: https://narodnenoviny.sk/polsko-schvalilo-sudne-reformy-v-state/

Poľský prezident Andrzej Duda 24. júla oznámil, že dva sporné návrhy zákonov, ktoré sa vo všeobecnosti považujú za zásahy do nezávislosti súdnictva, bude vetovať. Tretí zákon, aj napriek požiadavke ľudí, ktorí proti legislatíve protestovali, sa prezident rozhodol podpísať. Ten umožňuje poľskému ministrovi spravodlivosti Zbigniewovi Ziobrovi, ktorý je zároveň aj generálnym prokurátorom, vymenúvať šéfov všetkých nižších súdov.

Foto zdroj:http://www.radynacestu.cz/magazin/varsava/

(tom)