Eurokrati míňajú tisíce na svoje pracovné výlety

Eurokrati míňajú tisíce na svoje pracovné výlety

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová sú v centre pozornosti v súvislosti s tým, že v rámci oficiálnych misií míňajú tisícky eur na súkromné lietadlá.

Dokumenty získané prostredníctvom žiadosti o informácie, ktorú podala ľudsko-právna organizácia so sídlom v Madride – Acces Info Europe (AIE), hovoria o obrovských cestovných výdavkov predstaviteľov EÚ počas prvých dvoch mesiacoch roku 2016.

Napriek tomu, že organizácia Access Info podala žiadosť pred tromi rokmi, Európska komisia (EK) sa bližšie finančné detaily zdráhala sprístupniť a najprv uvoľnila značne upravené dokumenty. Pre britský denník The Guardian to uviedla riaditeľka AIE – Helen Darbishireová.

Dokumenty uverejnené 8. augusta belgickým magazínom Knack, ktorý snahu mimovládky v jej dlhoročnom boji s európskymi byrokratmi podporuje, dokazujú, že počas uvedených dvoch mesiacov minuli eurokomisári v rámci svojich cestovných nákladov takmer pol milióna eur (492 249 eur). Zatiaľ čo táto suma zahŕňa výdavky všetkých 28 eurokomisárov, náklady vynaložené dvoma najvyššími predstaviteľmi EÚ vynikli.

Jedným z najzaujímavejších odhalení je množstvo peňazí použitých na pracovnú cestu Federici Mogheriniovej a jej sprievodu na samit do azerbajdžanského hlavného mesta Baku koncom februára 2016. Podľa dokumentov celkové náklady na túto misiu, ktorá zahŕňala aj využitie súkromného lietadla, presiahli 75 000 eur.

Na minuloročné februárové stretnutie s talianskymi predstaviteľmi si zase šéf eurokomisárov Juncker prenajal do Ríma súkromné lietadlo. Návšteva, ktorá trvala len jeden deň, stála európskych daňových poplatníkov 26 351 eur.

Vo svojej obhajobe zástupkyňa hovorkyne Európskej komisie Mina Andreeva uviedla, že v prípade Junckera boli výdavky oprávnené, pretože k dispozícii nebolo “žiadne komerčné lietadlo, ktoré by vyhovovalo požiadavkám predsedu Eurokomisie”.

Za zmienku stojí fakt, že Juncker počas dvoch uvedených mesiacoch absolvoval aj ďalších päť pracovných ciest, ktorých celková hodnota  bola už “len” 31 940 eur.

Acces Info Europe uviedla, že väčšiu transparentnosť od Európskej komisie bude presadzovať aj naďalej. Organizácia zároveň dodala, že toto odhalenie môže byť len “špičkou ľadovca”. Prisľúbila tiež, že v prípade ak EÚ odmietne zverejniť svoje výdavky v plnom rozsahu, podnikne v tomto zmysle aj právne kroky.

 

Foto zdroj: http://www.bbc.com/news/world-europe-36087022

(tom)