Europarlament odsúhlasil konanie voči Varšave

Europarlament odsúhlasil konanie voči Varšave

Poľsko považuje novú, aktuálne prijatú rezolúciu Európskej únie, ktorá umožňuje zaviesť obmedzenia voči našim severným susedom, ako nástroj politického tlaku. Opatrenia Únie sa vzťahujú na kontroverzné reformy vlády vo Varšave.

Európsky parlament na svojom zasadnutí 15. novembra prijal uznesenie, ktorým Európska únia začne uplatňovať voči Poľsku mechanizmus politických a hospodárskych sankcií. Dôvodom sú najnovšie reformy poľskej vlády, ktoré podľa eurobloku narúšajú demokraciu a právny štát.

Prijatím dokumentu sa spúšťa prvá fáza konania voči poľskej vláde. Následkom toho, by mohlo Poľsko prísť o svoje hlasovacie práva v Európskej únii. Za návrh hlasovalo 438 poslancov, proti nemu sa vyslovilo 152 a 71 zákonodarcov europarlamentu sa hlasovania zdržalo hlasovania. Počas rozpravy zazneli ostré vyhlásenia na adresu Únie, ale vlády vo Varšave.

Predsedníčka poľskej vlády Beata Szydlová označila rozhodnutie Európskeho parlamentu za škandalózne. Pri tejto príležitosti skritizovala aj poľských europoslancov, ktorý podľa nej vystupovali proti svojej krajine.

Pripomíname, že poľský parlament zaviedol v júli tohto roku súbor návrhov zákonov na reformu súdneho systému. Poľský prezident Andrzej Duda 24. júla oznámil, že dva sporné návrhy zákonov, ktoré sa vo všeobecnosti považujú za zásahy do nezávislosti súdnictva, bude vetovať. Tretí zákon sa prezident rozhodol podpísať. Ten umožňuje poľskému ministrovi spravodlivosti Zbigniewovi Ziobrovi, ktorý je zároveň aj generálnym prokurátorom, vymenúvať šéfov všetkých nižších súdov.

Budapešť sa ako spojenec Varšavy vo Vyšehradskej štvorke postavila na stranu Poľska. Podpredseda maďarskej vlády Zsolt Semjén v tejto súvislosti vyhlásil, že jeho krajina bude rozhodnutie Európskeho parlamentu vetovať.

Pre súdržnosť a vzájomnú dôveru v rámci V4 by bolo vhodné, aby svoj názor v tomto smere vyjadrila aj Slovenská republika. Tá však zatiaľ mlčí…

Foto zdroj: https://www.politico.eu/article/what-the-commission-poland-probe-really-means-rule-of-law-consequences-result/

(tom)