Europarlament prijal rezolúciu o embargu na predaj zbraní do Saudskej Arábie

Europarlament prijal rezolúciu o embargu na predaj zbraní do Saudskej Arábie

Európsky parlament (EP) vo svojom uznesení odsúdil pretrvávajúce násilie v Jemene, vrátane útokov Saudskej Arábie na civilistov a civilnú infraštruktúru. Uvedené činy podľa dokumentu prijatého v posledný novembrový deň predstavujú vojnové zločiny.

V materiáli sa ďalej píše, že desiatky leteckých útokov vykonaných Saudskou Arábiou spôsobilo zabitie a zranenie civilistov, čo je v rozpore s pravidlami vedenia vojny. Saudov parlament zároveň obvinil z používania medzinárodne zakázanej kazetovej munície.

Európski zákonodarcovia v uznesení „odsudzujú“ blokádu Jemenu, ktorú uplatňuje koalícia pod vedením Saudskej Arábie. Rovnako kriticky sa vyjadrili k „bezoprecedentným útokom s následkom civilných obetí, vrátane detí a ako aj k zničeniu civilnej a zdravotníckej infraštruktúry“.

Europoslanci pri tejto príležitosti veľkou väčšinou hlasov vyzvali šéfku európskej diplomacie Federicu Mogheriniovú, aby iniciovala „uvalenie zbrojného embarga EÚ na Saudskú Arábiu“ a navrhla stratégiu Európskej únie ohľadne Jemenu. Dokument nalieha na všetky strany konfliktu, aby „ukončili nepriateľské kroky“ a vrátili sa k mierovým rokovaniam.

Predmetom kritiky zo strany poslancov EP boli aj niektoré členské štáty Únie za predaj zbraní arabskému kráľovstvu, napriek mnohým obvineniam z vojnových zločinov spáchaných koalíciou pod jeho vedením. Zbrojné embargo EÚ namierené proti Saudskej Arábii by podľa nich bolo v súlade s príslušnými smernicami EÚ ako aj s medzinárodným humanitárnym právom.

Parlament rovnakou mierou odsúdil aj akcie jemenských Húsiov, ktoré v dôsledku raketových útokov na Saudskú Arábiu taktiež viedli k civilným obetiam.

Národné Noviny upozorňujú, že Saudi sa v súčasnosti aj s ďalšími arabskými štátmi snažia o budovanie Islamskej vojenskej aliancie, čo je arabská obdoba NATO. Primárnym cieľom Rijádu je v tejto súvislosti iba upevnenie moci v regióne a podnecovania konfliktu s Iránom.

Foto zdroj: https://theintercept.com/2016/03/29/growing-international-movement-seeks-to-place-arms-embargo-on-saudi-arabia/

(tom)