Európe hrozí koncom roka nedostatok masla

Európe hrozí koncom roka nedostatok masla

Európski mliekari varujú pred krízou dodávok masla. Meniaci sa dopyt a nerovnováha na trhu už vytlačili ceny do rekordnej výšky. „Po minuloročných nízkych cenách nastal celosvetový nedostatok mlieka. Až do Vianoc v žiadnom prípade nebude možné pokryť dopyt,“ povedal pre agentúru Reuters Peter Tuborgh, výkonný riaditeľ dánskej firmy, jednej z najväčších mliekarní na svete, ktoré združuje 12 500 farmárov z celej Európy.

Farmári znížili produkciu po minuloročnom prudkom poklese cien mlieka, ktoré spôsobila zmena trhovej rovnováhy po skončení európskych kvót na mlieko. Podľa Tuborgha nedostatok mlieka, smotany a masla významne zvyšuje ceny. V septembri Dánsko už tretí mesiac po sebe zvýši cenu, ktorú platí mliekarom, na 38,3 centov za kilo.

Maslo je momentálne o 150 percent drahšie, než bolo minulý rok. Súčasná cena je 612 eur za 100 kilogramov. Očakáva sa, že nedostatok na európskom trhu koncom roka dosiahne 60 000 ton. Európska komisia však trvá na tom, že dôvodom nie je nedostatok mlieka, ale zmeny v dopyte v rámci sektoru mliečnych výrobkov. „Od júna produkcia v 19 členských štátoch vzrástla a vyrovnala tak pokles v deviatich ďalších (vrátane Francúzska a Nemecka),“ vysvetlila Komisia pre portál euractiv.com.

Exekutíva EÚ očakáva, že produkcia mlieka bude tento rok o milión ton vyššia, než v roku 2016. „Situácia s maslom je výsledkom zvýšeného záujmu o tukovú časť mlieka. Je to najmä preto, že mliečny tuk smeruje do produkcie syra, po ktorom je veľký dopyt a kde majú producenti väčší zisk, než pri výrobe masla.“

Ďalším dôvodom nedostatku ponuky masla je podľa Pekka Pesonena, generálneho tajomníka asociácie európskych farmárov a družstiev, rastúci vývoz do Spojených štátoch, kde spotrebitelia čím ďalej, tým viac kupujú maslo namiesto margarínu. Pesonnen zdôraznil, že farmári chcú uspokojiť dopyt po mliečnom tuku, a zároveň nevytvárať prebytok iných mliečnych výrobkov, napríklad nízkotučného sušeného mlieka, ktorý by tlačil ceny dole. „Je však potrebné vyriešiť aj súvis medzi cenou masla a cenou, ktorú dostane výrobca. Príjmy výrobcov nerástli v takej miere ako ceny masla. Potravinový reťazec musí fungovať lepšie,“ vyhlásil Pesonen.

Foto zdroj:https://xsreality.org/en/biznes-plan-proizvodstvo-slivochnogo-masla-slivochnoe-maslo-segodnya-yavlyaetsya-odnim-iz-samyh-rasprostranennyh-i-universalnyh-produktov-pitaniya-kotoryj-chasto-mozhno-uvidet-v-holodilnike-nashih-so/

(bre)