Európska komisia: „Európa pohrozila Spojeným štátom, že im vráti úder“

Európska komisia: „Európa pohrozila Spojeným štátom, že im vráti úder“

 „Európska komisia berie na vedomie vyhlásenie prezidenta Spojených štátov o uložení obmedzení vo forme dovoznej prirážky na vývoz ocele a hliníka do Spojených štátov amerických,“ uvádza sa na stránke Európskej komisie.

Washington urobil kroky, ktoré pobúrili celú Európsku úniu. Schyľuje sa k obchodnej vojne USA – EÚ. Svedčia o tom aj vyjadrenia vrcholových európskych politikov zverejnené na portálu Európskej komisie. Napríklad, prezentuje sa mienka Jeana-Claude Junckera, predsedu Európskej komisie, ktorý povedal: „Tento krok, ktorý sa javí ako očividný zásah na ochranu domáceho priemyslu v USA a nie je založený na žiadnom odôvodnení národnej bezpečnosti, je poľutovaniahodný, pretože protekcionizmus nemôže byť odpoveďou na naše spoločné problémy v oceliarskom sektore. Namiesto riešenia môže tento krok len zhoršiť celú záležitosť. EÚ je už po desaťročia úzkym bezpečnostným spojencom USA a nebudeme sedieť zložiac ruky, zatiaľ čo náš priemysel bude zasiahnutý nespravodlivými opatreniami. Európske pracovné miesta sú v ohrození. EÚ bude adekvátne reagovať – tvrdo a primerane, aby sme ochránili naše záujmy.  Komisia v nasledujúcich dňoch predloží návrh pre WTO – kompatibilné protiopatrenia proti USA, aby sme vyvážili situáciu,“ podčiarkol Juncker.

Komisárka pre obchod Cecilia Malmströmová podčiarkla, že tieto opatrenia USA budú mať negatívny vplyv na transatlantické vzťahy a na globálne trhy. „A navyše zvýšia náklady a obmedzia voľbu pre amerických spotrebiteľov ocele a hliníka. EÚ bude sa usilovať o to, aby sa čo najskôr konali konzultácie s USA o urovnaní sporov. Budeme monitorovať vývoj na trhu a v prípade potreby navrhne ochranné opatrenia v súlade s pravidlami WTO s cieľom zachovať stabilitu trhu EÚ. Hlavnou príčinou problémov v týchto dvoch sektoroch je globálna nadmerná kapacita spôsobená nadprodukciou, ktorá sa dá riešiť len spoluprácou kľúčových zúčastnených krajín. Táto samostatná akcia zo strany USA im nepomôže,“ podčiarkla.

V článku na stránke Európskej komisie sa pripomína, že 1. marca prezident Trump oznámil uvalenie dodatočných dovozných ciel na vývoz ocele a hliníka do Spojených štátov.   Dovozné clá sú stanovené na 25% na oceľ a 10% na hliník. Podobné obmedzenia sa budú vzťahovať aj na vývoz od iných dodávateľov. Európska únia podnikne proriopatrenia. Všetko speje k obchodnej vojne medzi EÚ a USA.

 

(pal)

Foto: http://knowledge.wharton.upenn.edu/article/is-europe-outperforming-the-united-states/