Európska únia nesie zodpovednosť za týranie utečencov v Líbyi

Európska únia nesie zodpovednosť za týranie utečencov v Líbyi

Európski lídri čelia obvineniam zo strany ľudskoprávnej organizácie Amnesty International (AI). Podľa nej sú vedomými spolupáchateľmi pri mučení a vykorisťovaní tisícov migrantov a utečencov zo strany líbyjskej pobrežnej stráže financovanej EÚ ako aj osobami, ktoré prevádzkujú zadržiavacie tábory v krajine.

„Stovky tisíc utečencov a migrantov uviaznutých v Líbyi sú ponechaní na milosť líbyjským orgánom, milíciam, ozbrojeným skupinám a pašerákom, ktorí bezproblémovo spolupracujú s cieľom dosiahnuť finančný zisk,“ uviedol riaditeľ Amnesty Europe John Dalhuisen. Mimovládka odhaduje, že v súčasnosti sa v „týchto preplnených, nehygienických zadržiavacích centrách“ nachádza asi 20-tisíc osôb.

„Desaťtisíce ľudí sú na neurčito držané v preplnených zadržiavacích centrách, kde sú vystavené systematickému týraniu,“ upozornil Dalhuisen.

Európska únia je s výnimkou Talianska podľa Amnesty „zapojená do tohto zneužívania“. Vlády členských štátov EÚ poskytujú Líbyi podporu vo forme školenia a vybavenia pobrežnej stráže člnmi alebo inou formou pomoci.

„Podporovaním líbyjských orgánov držať týchto ľudí v Líbyi bez toho, aby bola predložená požiadavka Líbyi vyriešiť zneužívanie utečencov a migrantov ukazuje, kde sú skutočné priority európskych vlád: konkrétne ide o uzatvorenie Stredomorskej trasy s nedostatočným zreteľom na spôsobené utrpenie,“ doplnil šéf Amnesty Europe.

Európska politika sa však podľa mimovládnej organizácie ukázala ako účinná, pretože viedla k výraznému poklesu prekročenia Stredozemného mora v porovnaní s minulým rokom. Prvý polrok 2017 pricestovalo do Talianska takmer 84 tisíc prisťahovalcov. Medzi júlom a novembrom to už bolo „len“ približne 33 tisíc ľudí.

Na jednej strane zaujímavý pohľad, na strane druhej si dovolíme upozorniť na fakt, že Amnesty International je financovaná americkým miliardárom Georgeom Sorosom, ktorý sa vo významnej miere zasadzuje o masívny príliv utečencov do Európy.

Foto zdroj: http://www.presstv.com/Detail/2017/06/17/525518/Libya-coastguard-refugees-Sabratha-Italy-Europe

(tom)