Európska únia poskytne Aténam ďalšie miliardy

Európska únia poskytne Aténam ďalšie miliardy

Ministri krajín eurozóny súhlasili s uvoľnením ďalšej tranže gréckeho záchranného plánu, čím sa skončili mesiace neistoty ohľadne toho, či sú Atény schopné splatiť dlhopisy v júli tohto roku. Medzinárodní veritelia uviedli, že zo záchranného programu bude Grécku poskytnutá suma vo výške 8,5 miliardy eur. Poskytnutie platby bude musieť byť ešte schálené v niektorých krajinách parlamentom.

“Je to veľmi konštruktívne rozhodnutie, ktoré pomôže Grécku postupne získať aj na medzinárodnom trhu väčšiu dôveryhodnosť,” uviedol luxemburský minister financií Pierre Gramegna. Dodal, že “cieľom je, aby sa Grécko v najbližších mesiacoch a rokoch mohlo vrátiť na trhy”.

Záchranný balík má Aténam pomôcť vyhnúť sa v budúcom mesiaci bankrotu, nakoľko Grécko čelí pohľadávkam vo výške takmer 7,3 miliardy eur.

Po dvoch rokoch váhania Medzinárodný menový fond (MMF) uviedol, že je pripravený zúčastniť sa na treťom kole záchrany krajiny. Riaditeľka MMF Christine Lagardeová sa v tejto súvislosti vyjadrila, že menový fond by sa na finančnej podpore mohol podieľať sumou v hodnote dvoch miliárd dolárov. Tá by ale krajine mohla byť poskytnutá až po zavŕšení dohody o dodatočných opatreniach na odpustenie dlhov pre Grécko.

Na to, aby Atény mohli dostať nové prostriedky na záchranu s cieľom dosiahnuť úspory vo výške 2 percent HDP, musela krajina prisľúbiť škrty v dôchodkoch do roku 2019 a znížiť nezdaniteľnú čiastku v roku 2020. Štát okrem iného odsúhlasil predaj uhoľných elektrární a uhoľných baní, ktorých produkcia sa rovná približne 40 percentám kapacity štátnej energetickej spoločnosti.

Minulý mesiac grécki zákonodarcovia odsúhlasili novú legislatívu, ktorá umožní úsporné opatrenia vo výške viac ako 4 miliardy eur v tomto smere uplatniť.

Skupina európskych ministrov financií ocenila finančné a štrukturálne reformy prijaté v Aténach. Nemecký minister financií Wolfgang Schaeuble povedal, že “Grécko sa musí stať konkurencieschopným, aby získalo prístup na dlhové trhy, a aby mohlo stáť na vlastných nohách, musí uskutočniť reformy”.

Národné noviny v tejto súvislosti zdôrazňujú, že grécka dlhová kríza je ilustráciou sily presvedčovania a predátorstva z Wall Street. Grécka finančná kríza bola totiž pred niekoľkými rokmi zhoršená dohodou medzi Aténemi a investičnou bankou Goldman Sachs. V roku 2001 hľadalo Grécko spôsoby, ako zamaskovať svoje rastúce finančné problémy. Maastrichtská zmluva vyžadovala, aby všetky členské štáty eurozóny vykazovali zlepšenie svojich verejných financií, v prípade adaptovania euromeny. Goldman Sachs zabezpečil Aténam tajný úver vo výške 2,8 miliardy eur, ktorý zamaskoval zložitou obchodnou transakciou, v rámci ktorej sa dlh gréckej meny v cudzej mene pretransformoval na domácu, s využitím fiktívneho trhového výmenného kurzu. Výsledkom bolo, že dve percentá gréckeho dlhu boli vymazané a Atény tak mohli v roku 2002 euro prijať.

Najznámejším príkladom bol finančný inštrument GS pod názvom “Timberwolf”, o ktorom sa bankári v internej e-mailovej komunikácii vyjadrovali, že je to podvodná schéma. Podvodnými praktikami Goldman Sachs sa zaoberal na vypočúvaní aj americký Kongres v roku 2010. Do pozornosti dávame na ilustráciu video z “grilovania” pohlavárov tejto investičnej banky senátorom Carlom Levinom. Politik predstaviteľov investičnej banky konfrontoval s faktom, že napriek vedomosti, že ide o podvodnú transakciu, v rámci vnútornej komunikácie ju bankári označovali ako obchodnú prioritu v rámci jej predaja svojim klientom.

https://www.youtube.com/watch?v=whlzFWwVv98

Foto zdroj:http://linkursore.altervista.org/grecia-ue-boccia-proposte-economiche-atene/

(tom)