Európska únia sa uberá protichodnými smermi

Európska únia sa uberá protichodnými smermi

Ako sme už informovali, nemecká kancelárka vo svojom pondelkovom prejave na zjazde CDU vyhlásila, že Európska únia sa musí správať ako globálny hráč, ak chce byť viac rešpektovaná.

Novinár z nemeckého denníka Bayernkurier v tejto súvislosti poukázal na to, že Európska únia sa dostala do slepej uličky a preto potrebuje nový impulz. Podľa jeho názoru má 27 členských štátov eurobloku úplne odlišné názory.

„Napríklad menšie štáty vo východnej Európe po štyridsiatich rokoch v komunistickom bloku sa tešia vlastnej suverenite. Chcú skôr veľký spoločný trh ako povinnú spoločnú politiku EÚ. Nemajú záujem nahradiť Sovietsky zväz novou eurokratickou diktatúrou,“ povedal Wolfram Göll pre Rádio Sputnik.

Pripomenul, že nemecká kancelárka kritizovala niektoré menšie európske štáty, ale aj Francúzsko za to, že nie sú pripravené prijať toľko utečencov ako Nemecko. Dodal, že 80 percent žiadateľov o azyl prichádzajúcich v súčasnosti do Európy skončí svoju cestu v Nemecku.

Nemecký žurnalista poznamenal, že francúzsky prezident Emmanuel Macron prišiel s návrhom reformovať Európsku úniu, v rámci ktorej by fungovala spoločná fiškálna politika, ktorý podporuje aj novo vznikajúca nemecká vláda.

Göll však upozornil na protichodnosť záujmov v rámci eurobloku.

„EÚ sa pohybuje v rôznymi smermi. Eurokrati si želajú hlbšiu integráciu a akési Spojené štáty Európske. Východná Európa je striktne proti tomuto projektu. Veľká Británia chce opustiť EÚ, avšak Európska únia sa stále snaží získať nových členov ako je Srbsko, Čiernu Horu a Macedónsko.”

Otázkou je, aký zmysel bude mať v budúcnosti tak názorovo rozdrobená Únia, navyše riadená byrokratmi z Bruselu …

Foto zdroj: https://www.express.co.uk/news/politics/668466/EU-referendum-Brexit-Ipsos-MORI-poll-EU-collapse-contagion

(tom)