Európska únia sa znova vyhráža Poľsku, Kaczynski obviňuje Úniu zo zneužitia moci

Európska únia sa znova vyhráža Poľsku, Kaczynski obviňuje Úniu zo zneužitia moci

Poľsko sa znova dostalo pod paľbu kritiky zo strany Európskej komisie, ktorá sa môže rozhodnúť začať uplatňovať článok 7 Zmluvy o EÚ, ktorý zahŕňa aj možné pozbavenie hlasovacích práv nášho severného suseda v Európskej rade ako odpoveď na navrhovanú reorganizáciu súdnictva v štáte.

Európska komisia sa vyhráža, že voči Varšave uplatní sankcie, ak nebude brať do úvahy “vážne obavy” Komisie a nepozmení navrhovanú reformu súdnictva. Nové opatrenia, iniciované vládnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS), okrem iného umožnia parlamentu a ministrovi spravodlivosti vymenovať sudcov Najvyššieho súdu.

“Ak to bude prijaté, (zákony) vážne narušia nezávislosť poľského súdnictva,” uviedol  19. júla po stretnutí Európskej komisie (EK) jej podpredseda Frans Timmermans.

Nazývajúc navrhované reformy ako “hrozba pre právny štát”, eurokrat varoval, že “sudcovia budú slúžiť politikom,od ktorých budú závisieť od doby ich vymenovania do dôchodku”.

“Vzhľadom na najnovší vývoj nebude pre nikoho prekvapením, že sa blížime k spusteniu článku 7,” povedal Timmermans s tým, že Brusel v tomto smere ešte neprijal žiadne formálne rozhodnutie, keďže Poľsko navrhované reformy zatiaľ nerealizovalo.

Článok 7 Zmluvy o Európskej únii sa aktivuje, ak je štát EÚ podozrivý zo “závažného porušenia” hodnôt Únie. Vyplýva z neho, že: “Európska Rada môže kvalifikovanou väčšinou rozhodnúť o  pozastavení určitých práv vyplývajúcich z uplatňovania zmlúv pre príslušný členský  štát vrátane hlasovacieho práva zástupcu vlády tohto členského štátu na  zasadnutiach Rady.”

Poľsko nazvalo reakciu Komisie predčasnou. Námestník poľského ministra zahraničných vecí Konrad Szymanski povedal, že Varšava bude navrhované opatrenia brániť na Súdnom dvore Európskej únie.

“Tieto kroky sú neopodstatnené a neoprávnené, pretože proces reformy poľského súdnictva je len v začiatkoch. Nie je žiadny priestor pre osobnú misiu zo strany podpredsedu Komisie,” vyhlásilo poľské ministerstvo zahraničia a dodalo, že Varšava je pripravená poskytnúť ďalšie informácie o reformách svojho súdnictva. Na miesto ultimáta” zo strany Bruseli vyzvala na vzájomný dialóg.

Vo svojej obrane išiel predseda vládnej strany PiS Jaroslaw Kaczynski ešte ďalej, keď Európsku úniu obvinil zo zneužitia moci, pretože rozhodnutie vlády je podľa jeho slov vnútornou záležitosťou Poľska.

Po búrlivej debate poľských zákonodarcov bol zákon poslaný 19. júla parlamentnému výboru. Navrhované zmeny vyvolali aj protesty v krajine, keď sa pred budovou poľského parlamentu 16. júla zhromaždili tisícky Poliakov.

 

Foto zdroj: http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/kaczynski-wypunktowany-za-katastrofe/hn9h93f

(tom)