Európska únia znovu rozšírila protiruské sankcie

Európska únia znovu rozšírila protiruské sankcie

Vedúci predstavitelia Európskej únie oficiálne potvrdili rozhodnutie o predĺžení sankcií proti Rusku v súvislosti s Krymom a situáciou na východe Ukrajiny o ďalších šesť mesiacov. Informáciu uviedol 22. júna predseda Európskej rady Donald Tusk na samite európskych lídrov v Bruseli.

“Odsúhlasené. EÚ rozšíri hospodárske sankcie voči Rusku z dôvodu nedostatočného uplatňovania Minských dohôd,” uviedol na sociálnej sieti Twitter v tejto súvislosti Tusk.

Sankcie na Moskvu boli uvalené po tom, ako na základe výsledkov referenda, ktoré usporiadali tamojší obyvatelia polostrova, sa Krym v roku 2014 „odtrhol“ od Ukrajiny. Po následnom vypuknutí násilia na východe štátu boli reštrikcie kontinuálne rozširované. Obmedzenia zahŕňajú zákaz vývozu zbraní, limitujú tiež prístup ruských bánk k finančným prostriedkom a obsahujú zároveň zákaz cestovania pre viac ako 150 ruských jednotlivcov. Viaceré z týchto opatrení zakazujú aj finančné interakcie s Krymom.

Predseda Výboru pre zahraničné veci Rady federácie – hornej komory ruského parlamentu Konstantin Kosačev sa na margo situácie vyjadril, že “zásadne chybné pochopenie situácie viedlo k nesprávnemu prístupu k jeho riešeniu. Európska únia sa stala rukojemníkom kyjevskej protiruskej politiky, ktorej cieľom je sabotovať Minské dohody”. Podľa jeho názoru “je to pre EÚ ďalšia diplomatická porážka na ukrajinskom fronte”.

Minské dohody boli podpísané vo februári 2015 a umožňujú Doneckej a Luhanskej ľudovej republike zvláštny status. Hoci rozsah otvoreného násilia sa na východnej Ukrajine znížil, región je stále veľmi militarizovaný a nijaká z navrhovaných politických reforiem, ani plánov na voľby sa nerealizovala. Navyše, napriek dohode, ktorú sprostredkovala tzv. Normandská štvorka (Ukrajina, Rusko, Nemecko a Francúzsko), je prímerie medzi ukrajinskými a proruskými ozbrojenými skupinami pravidelne porušované. Obe strany sa pri tom vzájomne obviňujú z porušovania dohody, čo má za následok podkopávanie podmienok všetkých  dohôd.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov ešte v polovici júna obvinil vedúcich predstaviteľov EÚ z “nečestnosti” kvôli tomu, že “tvrdia, že sankcie budú odstránené ihneď po tom, ako Moskva splní dohodu” Brusel v tejto súvislosti zároveň vyzval, aby si prečítal ešte raz … čo má kto a v akom poradí, podľa podmienok dohody uskutočniť”.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko 22. júna po stretnutí so šéfom Európskej rady Donaldom Tuskom vyhlásil, že informácie o predĺžení sankcií voči Moskve prijal s radosťou. Obaja predstavitelia počas spoločnej diskusie opätovne potvrdili plány o realizácii voľného obchodu a bezvízového styku medzi EÚ a Ukrajinou…

Národné noviny pripomínajú, že ukrajinský prezident svojimi vyjadreniami otvorene volá po pokračovaní vojny na Donbase. Prostredníctvom svojho tlačového servisu totiž 14. júna vyjadril domnienku, že je nerozumné zrušiť prebiehajúcu vojenskú operáciu v častiach Donbasu pred tým, ako bude prijatý zákon o reintegrácii týchto území. Bližšie v našom článku tu: https://narodnenoviny.sk/porosenko-vola-po-pokracovani-vojny-na-donbase/

Medzitým ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v telefonickom rozhovore so svojim americkým náprotivkom Rexom Tillersonom 22. júna vyzdvihol otázku situácie na juhovýchode Ukrajiny v súvislosti s potrebou ďalšieho úsilia o naplnenie Minských dohôd.

Národné noviny tiež upozorňujú na evidentnú schizofréniu vo výrokoch niektorých dôležitých členov EÚ, ktorí v reakcii na uplatnenie nových reštrikcií voči Moskve americkým Senátom, ktoré boli odsúhlasené 15. júna vyhlásili, že tie porušujú medzinárodné právo, ovplyvňujú európske firmy a ich skutočným cieľom je profit amerického ropného a plynárenského sektora. https://narodnenoviny.sk/nemecko-a-rakusko-ostro-oslovili-usa-ohladne-novych-protiruskych-sankcii/

Navyše nemecká obchodná komora 19. júna vo svojom stanovisku uviedla, že nové protiruské sankcie “budú mať oveľa vážnejšie” dôsledky pre Európu a svet ako celok, než tie predchádzajúce. Bližšie tu https://narodnenoviny.sk/nemecko-ruska-obchodna-komora-sankcie-voci-moskve-neprispievaju-k-mieru-a-stabilite-v-europe/

Foto zdroj: http://www.roaldhmechlenborg.com/278494618

(tom)