Euroskeptici z AfD majú pochopenie pre dovozné clá USA

Euroskeptici z AfD majú pochopenie pre dovozné clá USA

Rozhodnutie amerického prezidenta o zavedení vysokých ciel na dovoz ocele a hliníka, vyvolalo kritiku predstaviteľov Číny a Európskej únie. Donald Trump však našiel pochopenie v radoch členov euroskeptickej a antimigračnej strany Alternatíva pre nemecko (AfD).

Člen nemeckého Bundestagu – Kay Gottschalk obhajoval Trumpove dovozné tarify, keď jeho stratégiu označil ako „šikovnú“.

„Európska komisia hlasno kričí, pretože Trump ukladá veľké sadzby. Ako ochraňovateľ slobodného obchodu nepriamo brání ohavným dôsledkom globalizácie: znečisteniu, mzdového dumpingu a vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam veľkých korporácií. Trumpova šikovná stratégia je zrejmá. Zničiť existujúce zmluvy tak, aby ich mohol nahradiť novými a lepšími,“ uviedol Gottschalk nový pohľad na uvedenú problematiku.

Trumpova reakcia podľa neho vyplynula z toho, že Európska únia uplatňuje svoj obchodný protekcionizmus. Jeho súčasťou sú clá na vybrané produkty zo zahraničia. Gottschalk sa domnieva, že Trump by reagoval podobne, ak by EÚ svoje clá zrušila.

„Pravdou je, že EÚ vytvorila neprekonateľné prekážky pre export iných štátov, akými sú napríklad Afrika, Južná Amerika a Spojené štáty. Predtým než budete posudzovať Trumpa, mali by ste nabrať odvahu hovoriť o vašich rozhodnutiach rovnako kriticky ako hodnotíte rozhodnutia ostatných,“ uzavrel predstaviteľ AfD.

Len niekoľko hodín po zverejnení Gottschalkovho stanoviska sa americký prezident vyjadril, že Washington je ochotný recipročne zrušiť zase svoje dovozné prirážky.

Foto zdroj: http://www.nydailynews.com/news/politics/transcript-donald-trump-2016-presidential-announcement-article-1.2260117

(tom)