Eurozóna vraj odsúva nabok Medzinárodný menový fond a otvára cestu „Ficovmu jadru“

Vzťahy medzi Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom (MMF), ktorí spoločne uskutočnili niekoľko zachranných programov, sa môžu dramaticky zmeniť. Hlavným dôvodom je zámer štátov eurozóny nahradiť úlohu fondu v ďalších záchranných finančných programoch.

Európska komisia plánuje zveriť Európskemu mechanizmu pre stabilitu (ESM) väčšiu kompetencie, čím by ESM mohol pomôcť štátom eurozóny požičiavať si peniaze. Záchranný fond eurozóny – ESM s úverovou kapacitou 500 miliárd eur, vznikol v dôsledku dlhovej krízy v roku 2012. Jeho úlohou je poskytovanie úverov “poslednej inštancie” pre vlády v eurozóne.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa v septembri pred europoslancami zmienil, že eurozóna je v súčasnosti odolnejšia ako v minulých rokoch.

“Som presvedčený, že EMS by mal teraz postupne prechádzať do formy Európskeho menového fondu, ktorý však musí byť pevne zakotvený v pravidlách a kompetenciách Európskej únie,” vyhlásil Juncker.

Niektorí analytici sa domnievajú, že vytvorením vlastného menového fondu eurozóna prehĺbi svoje väzby v rámci Európskej únie a môže sa tak stať odolnejšou voči finančným šokom. Podobný krok by podľa nich spravil Európu nezávislou od Medzinárodného menového fondu, v prípad ak by sa nejaký člen eurozóny dostal do finančných ťažkostí a potreboval tak finančnú pomoc.

Za užšiu spoluprácu v rámci eurozóny sa dlhodobo prihovára aj slovenský predseda vlády Robert Fico. Podľa jeho názoru hlbšia integrácia Slovenska a spojenie sa s veľkými krajinami Európskej únie je pre Slovensko nevyhnutnosťou.

Jeho vízie a predstavy našej vlády potvrdil 28. októbra na medzinárodnej konferencii Globsec Tatra Summit aj minister financií Peter Kažimír, ktorý vyhlásil, že štáty eurozóny by mali urýchliť dokončenie bankovej únie a transformáciu Európskeho stabilizačného mechanizmu. Predstavitelia eurozóny sa taktiež dohodli, že na decembrovom samite začnú diskusiu o reforme eurozóny a dokončení bankovej únie. Túto politiku presadzuje predovšetkým francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Foto zdroj: http://www.portfolio.hu/short/kinyomta-merkel-hivasat-juncker.257799.html

(tom)