EUxit: V Európe rastie podpora pre odchod z Únie

EUxit: V Európe rastie podpora pre odchod z Únie

Po nastávajúcom Brexite v rámci celej Únie rastie podpora na vyhlásenie referenda o členstve jednotlivých štátov v Európskej únii. Mimoriadne vysoké čísla prichádzajú zo Španielska, kde sa za vystúpenie zo EÚ vyslovilo 65 percent obyvateľov. Vo Francúzsku je to 61 percent a v Grécku a Taliansku sa zhodne – 57 percent opýtaných vyslovilo za vystúpenie z európskeho zväzku. Zjavne tak narastá zvýšený euroskepticizmus a antibruselský sentiment.

Podľa najnovšej analýzy amerického Pew Research Center (PRC) mnoho Európanov podporuje uprednostnenie právomocí národných vlád v otázkach migrácie a obchodu a z toho dôvodu chcú uskutočniť vlastné hlasovanie o členstve v EÚ.

Veľká Británia o tejto otázke uskutočnila referendum 23. júna 2016, kde sa občania 52 percentami vyslovili za odchod z Únie. Výsledok plebiscitu, ktorý vyvolal obavy, že ďalšie krajiny budú nasledovať Londýn, mal za následok rezignáciu vtedajšieho premiéra Davida Camerona.

Napriek rastúcim obavám európskeho a globalistického establišmentu, že Holandsko a Francúzsko sa po voľbách posunú viac doprava, tieto obavy sa ukázali ako neopodstatnené. Nový prieskum PRC však ukazuje, že v mnohých krajinách existuje na vypísanie referenda podobného referenda rastúca požiadavka z rôznych dôvodov.

Ako píše spravodajský portál Sputnik, v Španielsku a Taliansku výzvy na referendum vyplývajú z veľkej časti z toho, že oba štáty trpia veľkými úspornými opatreniami, ktoré od nich vyžaduje Európske únia. Všetci členovia tzv. južnej eurozóny sú pod tlakom zo strany severných členov, aby uskutočnili škrty z dôvodu prísnych limitov na dlh v ich krajinách.

Rozdiel medzi severom a juhom sa dostal do popredia, keď prezident Euroskupiny (zoskupenie ministrov členských štátov eurozóny – pozn red.) Jeroen Dijsselbloem mal kontroverzné komentáre o južných členských štátoch EÚ, že vynakladajú peniaze na “alkohol a ženy” namiesto znižovania nákladov.

Francúzsko zase zo solidarity s južnými štátmi vstúpilo do zoskupenia stredomorských krajín (Club Med – založený v roku 2013). Podľa Sputniku tento krok určitým spôsobom objasňuje, prečo 61 percent ľudí v tejto krajine chce referendum.

V Grécku, ktoré najviac postihla kríza štátneho dlhu a v dôsledku toho museli Atény masívne zredukovať verejné výdavky, zvýšiť a rozšíriť dane, ako aj vykonať rozsiahle reformy dôchodkového systému (ako náhradu za tretí balíček finančnej pomoci) – sa za plebiscit vyslovilio 57 percent občanov.

Maďarsko (44 percentná podpora) a Poľsko (51 percent) sú zas v konflikte s Bruselom kvôli tomu, že sa odmietajú zúčastniť migračného programu na presídlenie utečencov. Brusel začal v tejto súvislosti proti nim 13. júna súdne konanie, ktoré eurokrati rozšírili aj na Českú republiku. Nálady v českej spoločnosti v prieskume PRC uvedené neboli.

Pripomíname, že Varšava je v konflikte s Bruselom aj ohľadne kontroverzných legislatívnych zmien v rámci tamojšieho ústavného súdu. Budapešť sa zas s Bruselom sporí ohľadne Stredoeurópskej univerzity finančného špekulanta Georgea Sorosa, ako aj reštrikcií voči zahraničnými mimovládnymi organizáciam.

Národné noviny v súvislosti so Slovenskom upozorňujú na výsledky prieskumu verejnej mienky zverejneného v júni 2016, kde za zotrvanie našej vlasti v EÚ sa vyslovilo 62 percent opýtaných a takmer 23 percent sa vyjadrilo za odchod zo zväzku. Na ilustráciu uvádzame, že v referende o vstupe do Únie, ktoré sa v Slovenskej republike uskutočnilo v máji 2003, za vstup do EÚ sa vyslovilo viac ako 92 precent občanov. Ako by to dopadlo dnes?)…

Foto zdroj:http://www.siamintelligence.com/destination-of-european-economic/

(tom)