Exšéf CIA: Vzťahy s Ruskom by sa mali zlepšovať

Exšéf CIA: Vzťahy s Ruskom by sa mali zlepšovať

Bývalý riaditeľ CIA John Brennan sa na zasadnutí komisie pre spravodajstvo amerického Kongresu 23. mája v súvislosti s údajnými zásahmi Ruska v amerických voľbách vyjadril, že  v jeho mysli existujú “nevyriešené otázky”.

Jeho svedectvo je súčasťou vyšetrovania, ktoré má potvrdiť, že Moskva ovplyvnila výsledok prezidentských volieb v roku 2016 v Spojených štátoch.

“Som si vedomý informácií a spravodajských informácií, ktoré odhalili kontakty a interakcie medzi ruskými a americkými predstaviteľmi zapojenými do kampane prezidenta Trumpa, ktorými som bol znepokojený,” uviedol Brennan. “To u mňa vzbudilo otázky, či bolo Rusko schopné získať určitých jednotlivcov na spoluprácu.”

Zástupcovia Demokratickej strany sa v rámci vypočúvania snažili využiť svoj čas na vystúpenia o ruských hrozbách voči americkej demokracii.

Republikán Trey Gowdy, ktorý ako prokurátor viedol vyšetrovanie incidentu v líbyjskom Bengházi, chcel aby Brennan identifikoval jednotlivcov, ktorí by boli do tejto akcie zainteresovaní. Exšéf CIA však uviedol, že takéto informácie sú tajné diskutovať o nich môže iba na neverejnom zasadnutí.

Zatiaľ čo Brennan povedal, že nevykonával dôkazné materiály, ale spravodajskú činnosť, uniknuté informácie médiám označil za “veľmi škodlivé”.

Osobitne obvinil médiá z prezradenia toho, že Izrael poskytol informáciu o neoprávnenom zdieľaní informácií prezidentom Trumpom na jeho stretnutí s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.

Bližšie sme o tomto prípade písali v nasledujúcom článku http://narodnenoviny.sk/trump-mam-pravo-diskutovat-s-ruskom-o-terorizme/

Brennan uviedol, že USA majú politiku zdieľania informácií o teroristických hrozbách. Pripomenul, že on osobne zdieľal určité dôkazy s Moskvou, ktoré “zachránili ruské životy”. Zdôraznil však, že existujú protokoly, ktoré vymedzujú charakter výmeny takýchto informácií.

Bývalý šéf spravodajskej služby spomenul, že Sovietsky zväz sa snažil zasahovať do volieb od 60. rokov 20. storočia, avšak dodal, že Rusko má záujem o lepšie vzťahy s USA, ako aj to, že takéto vzťahy by sa mali zlepšiť.

Uviedol tiež prípad, keď o možných zásahoch Moskvy komunikoval s riaditeľom ruskej FSB Alexandrom Botnikovom. Ten mu mal počas spoločného telefonického rozhovoru v auguste roku 2016 povedať, že Rusko do volieb nezasahuje, s tým že Moskva je pripravená spolupracovať s ktorýmkoľvek kandidátom.

Uvedené informácie len potvrdzujú určitú formu schizofrénie vo vyjadreniach predstaviteľov Spojených štátov, keď na jednej strane Rusko obviňujú zo zásahov a na strane druhej deklarujú potrebu zdieľania svojich spravodajských informácií.

Za zmienku stojí aj nasledujúci článok Národných novín http://narodnenoviny.sk/putin-vidi-v-usa-politicku-schizofreniu/

Foto zdroj: http://www.salon.com/2015/03/29/5_interesting_stories_behind_the_making_of_the_new_james_bond_film_spectre_partner/

(tom)