Fantastická Nasťa Kuzminová opäť po hrdinskom výkone zvíťazila a získala olympijské zlato!

Do sobotných ženských biatlonových pretekov s hromadným štartom na 12,5 km, kde sa predstavila najlepšia olympijská tridsiatka biatlonistiek, sa kvalifikovali dve Slovenky – Anastasia Kuzminová a Paulína Fialková a obe mali šancu získať medaily.

Rýchlonohá Nasťa sa mohla prepracovať na čelo historického olympijského  medailového poradia slovenských športovcov. Dve striebra v Pjongčangu jej umožnili  predbehnúť vodného slalomára Michala Martikána (2 zlaté, 2 strieborné a dve bronzové medaily). Kuzminová mala o čosi cennejšie rozloženie kovov: 2 + 3 + 0. Na čele historickej „tabuľky“ boli tiež vodní slalomári bratia Pavol a Peter Hochschornerovci (3 + 0 +  1), ale spomedzi zimných olympionikov Kuzminová bola suverénne najlepšia.

Anastasia hneď od začiatku nasadila vysoké tempo a ťahala za sebou ostatných 29 biatlonistiek. Prvá strelecká položka v ľahu – veľmi rýchlo a čisto! Paulína Fialková raz netrafila, musela absolvovať jeden trestný okruh.

Kuzminová ako prvá prišla aj na druhú streleckú položku. Zasa urobila maličkú pauzu pred posledným výstrelom, ale opäť bola stopercentne presná a ešte zvýšila svoj náskok: v polovici  trate bola o 10 sekúnd rýchlejšia, ako druhá Domračevová a o 22 sekúnd, ako tretia Wierererová. Paulína Fialková netrafila 2 terče a nádeje na dobrý výsledok sa rozplynuli.

Tretia strelecká položka: Nasťa pre zmenu urobila pauzu pred štvrtým výstrelom, ale zasa trafila všetky terče. Naopak – Domračevová raz minula. Anastasia zvýšila náskok už takmer o pol minúty pred ostatnými súperkami – zlatú medailu mala už na dosah!.. Po 9,5 km mala pred skupinkou súperiek náskok priepastných 46 sekúnd.

A je tu posledná strelecká položka. Kuzminová urobila dlhú pauzu pred posledným výstrelom, ale… netrafila. Utekala na trestné kolo. Na posledný úsek trate predsa odchádzala ako prvá a už bolo jasné, že sa stane olympijskou šampiónkou a, ako sme písali na začiatku článku, najúspešnejšou slovenskou športovkyňou v histórii olympiád!

A už to bola „slávnostná jazda“: Nasťa viedla o 24 sekúnd pred súperkami, 500 metrov pred cieľom bola o 22 sekúnd rýchlejšia, ako druhá Domračevová a o všetkom bolo rozhodnuté. Asi 200 metrov pred štadiónom Nasťa prevzala slovenskú zástavu a takto prišla do cieľa. Získala pre Slovensko tretiu zlatú medailu v histórii zimných olympiád a všetky ich vyhrala zlatá Nasťa. Jej výkon nedá sa charakterizovať inak, ako hrdinský a suverénny!

Paulína Fialková celkovo netrafila 4 terče a skončila na 21. mieste. Ale hlavnou udalosťou na olympiáde pre nás je  zlato Anastasie Kuzminovej.

1. Anastasia Kuzminová (Slovensko) 35:23,0 min. (1)
    2. Darja Domračevová (Bielorusko) + 18,0 s (1)
    3. Tiril Eckhoffová (Nórsko) + 27,7 s (2)
    21. Paulína Fialková (Slovensko) + 2:29,6 min. (4)