Fantastický koncert slovenských biatlonistiek: Anastasia Kuzminová strieborná a Paulina Fialková piata!

Dnes ráno na olympiáde v Pjongčangu predsa odštartovali odložené včera vytrvalostné preteky biatlonistiek na 15 km. Medzi 87 bežkyňami bolo až kvarteto Sloveniek: Anastasia Kuzminová, Paulína Fialková, Ivona Fialková a Terézia Poliaková.

Pred štyrmi rokmi v Soči vyhrala slávna Bieloruska Darja Domračevová. Najlepšou Slovenkou vtedy bola Anastasia Kuzminová, ktorá obsadila 27. miesto. Mimochodom, v tejto disciplíne dosiaľ nemala ani jednu medailu. Určite to chcela napraviť. Bohužiaľ, dnes dostala štartové číslo šesť a na trať vybehla pred všetkými hlavnými súperkami, ktoré mohli vedieť, ako sa jej darí v behu i na strelnici a podľa toho korigovať svoj výkon.

Nasťa Kuzminová začala výborne. Nasadila vysoké tempo a na prvej strelnici v ľahu strieľala bezchybne, aj keď chvíľku boli obavy: kórejská televízia neukazovala, či Kuzminová presne trafia terče alebo nie, ale nakoniec sa zistilo, že trafila všetkých päť. Paulina Fialková urobila jednu chybičku.

Druhá streľba Kuzminovej – stojmo: štvrtý terč netrafila. Našťastie, drvivá väčšina súperiek tiež nestrieľala stopercentne a po dvoch streleckých položkách Kuzminová dlho bola na prvom mieste. Paulina Fialková trafila všetko a priebežne bola na 9. mieste.

Ach, tá streľba: Kuzminová sa zasa objavila na strelnici a v ľahu opäť netrafila štvrtý terč – na konte mala už dve trestné minúty a jej šance na zlatú medailu hneď klesli. Fantastický výkon predvádzala aj Paulina Fialková: znova strieľala bezchybne a posunula sa už na 6. miesto.

Posledná streľba. Kuzminová strieľala pomalšie, pred posledným výstrelom vôbec urobila  pauzu až 9,3 sekundy, vyčkala, ale vedela, čo robila: trafila všetky terče a predsa zostala v hre o medaily! Naopak jej najbližšie konkurentky zaváhali na poslednej streľbe. Nasťa vycítila, že má šancu získať medailu, fantasticky bežala a v cieli mala vynikajúci čas 41 min. 39,1 sekundy a čakala na to, čo dokážu súperky, ktoré štartovali po nej. Ale aj Paulina Fialková pokračovala fantasticky: poslednú streleckú položku zvládla bravúrne a dokonca sa dostala na priebežné 3. miesto!

Nakoniec Kuzminovú predbehla Švédka Hanna Öbergová, ktorá síce bežala oveľa pomalšie ako Nasťa, ale trafila všetkých 20 terčov a nemala ani jednu trestnú minútu.

Preteky ešte pokračovali, ale Nasťa Kuzminová v krátkom rozhovore pre Slovenskú televíziu povedala, že počasie bolo dobré, menej fúkalo a dobre sa jej bežalo. Prízvukovala, že dva  netrafené terče je to v jej prípade dobrý výsledok. Potvrdila, že pred posledným výstrelom naschvál urobila takú dlhú pauzu, aby trafila a mala ešte šancu na medailu. Tešila sa, že v polovici pretekov dve Slovenky zatiaľ boli na 2. a 3. mieste.

Napokon medzi dve Slovenky „prenikli“ dve Nemky – Franziska Preussová a Laura Dahlmeierová, ktorí tiež bežali oveľa horšie, ako Anastasia Kuzminová, ale presnejšie strieľali. Nasťa splnila svoj sľub bratovi: získala dve medaily – pre seba a pre brata, Antona Šipulina. Slovensko napokon v týchto pretekoch získalo fantastické druhé a piate miesto!

Paulína Fialková v krátkom rozhovore pre Slovenskú televíziu povedala, že urobila všetko, čo mohla, mrzela ju jedna chybička na strelnici, ale s piatym miestom bola vysoko spokojná. V sobotu v pretekoch s hromadným štartom obidve naše biatlonistky majú šancu zasa dosiahnuť vysoké umiestnenie v olympijskej súťaži.

Vytrvalostné preteky žien na 15 km: 1. Hanna Öbergová (Švéd.) 41:07,2 min (0), 2. Anastasia Kuzminová (SR) +24,7 s (2), 3. Laura Dahlmeierová (Nem.) +41,2 (1), 4. Franziska Preussová (Nem.) +59,7 (0), 5. Paulína Fialková (SR) +1:02,3 min (1) … 64. Ivona Fialková +6:57,2 (6), 87. Terézia Poliaková (obe SR) +13:39,1 (10)