Ferratový raj na Skalke

Ferratový raj na Skalke

Via ferraty Komín na Skalke je najlepšie lezecké miesto na Slovensku a dovolíme si ho nazvať ferratovým rajom. Nájdete tu krásne lezecké trasy s rôznymi prekvapeniami a nádhernými výhľadmi na okolie. Tak povedzte, kto by nešiel na toto čarovné miesto?

Môžete si tu otestovať lozenie cez takzvané „ferraty“. Inými slovami ide o zaistené lezecké trasy, kde sa istíte pomocou pevného oceľového lana, ktoré vás sprevádza celú cestu. Na jednom mieste je týchto lezeckých ciest až šesť, čo znamená veľa a veľa zážitkov. Na svoje si prídu začiatočníci, ktorí chcú mať nevídaný zážitok, avšak nezabudlo sa ani na skúsenejších lezcov, pre ktorých je pripravená trasa s názvom Výzva.

Ak chcete toto čarovné miesto preliezť, potrebná je povinná výbava. V prípade, že nemáte vlastnú, je možnosť si ju za relatívne smiešnu sumu zapožičať. Potešiteľné je, že za túto turistickú atrakciu neplatíte.  Skalka pri Kremnici sa tak môže najnovšie pochváliť najťažšou via ferratou na Slovensku. Trasa sa začína na Peknej vyhliadke, vedie hrebeňovou červenou turistickou značkou. Obľúbenou atrakciou na trase je Tunel, ktorý bol rekonštruovaný pred dvoma rokmi. Via ferrata je jednosmerná a má tri cesty: Komín s obťažnosťou C, Trubačova veža B a Výzva, ktorá je svojou obťažnosťou E najťažšou doteraz vybudovanou via ferratou na Slovensku.

Na zaistenej ceste čaká návštevníka 420 metrov lán s výškou skalných ciest 80 metrov. K ceste patrí aj krátka via ferrata na skale Jánošíkova diera s obťažnosťou B, ktorá je určená pre rodičov s deťmi. Turisti tiež môžu naraziť na boulderové steny, ktoré ponúkajú možnosti lezenia s rôznou obťažnosťou. Via ferrata Komín sa nachádza v exponovanom teréne s nutnosťou použitia špeciálnych ferratových setov. V Kremnických vrchoch v podcelku Flochovský chrbát mesto Kremnica vybudovalo skvelú atrakciu pre domácich i zahraničných nadšencov. Okamžite po sprístupnení stala doslova magnetom.  Dotáciou 10 000 eur prispel na jej vybudovanie VÚC Banská Bystrica, sumou 7 500 eur prispela Oblastná organizácia cestovného ruchu Turiec-Kremnicko a 5 000 eur do projektu investovalo mesto Kremnica.

 Foto zdroj :ferrata 14085359032769

(ebu)