Filipínsky prezident poslal predstaviteľov EÚ do pekla

Filipínsky prezident poslal predstaviteľov EÚ do pekla

Predstavitelia Európskej únie, ktorí kritizujú filipínsku vojnu proti drogám a s tým súvisiace zabíjanie kriminálnikov, môžu oficiálne vysvetlenie Manily buď prijať alebo ísť do pekla. Tento odkaz im adresoval filipínsky prezident Rodrigo Duterte.

Ostré posolstvo kritikom jeho politiky vyhlásil filipínsky prezident 25. októbra, keď komentoval nedávno zverejnenú výročnú správu Európskej únie o ľudských právach a demokracii. V dokumente sa píše, že na Filipínach prevláda kultúra beztrestnosti a situácia v oblasti ľudských práv sa v posledných šiestich mesiacoch roku 2016 výrazne zhoršila. Pripomíname, že Rodrigo Duterte sa stal prezidentom Filipín v júni 2016.

V najnovšom výroku sa filipínsky prezident zmienil, čo v súkromnom rozhovore povedal veľvyslancovi Filipín pri Európskej únii, bývalému senátorovi Egdardovi Angarovi.

“Pokúsil som sa im to vysvetliť a povedal som im, že ak vám budú načúvať, v poriadku. Ak však nie, všetci môžu ísť do pekla,” zmienila sa podľa vlastných slov hlava štátu filipínskemu diplomatovi.

Rodrigo Duterte svojim temperamentným spôsobom niekoľkokrát zaútočil aj na bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu. V septembri 2016 nazval vtedajšieho šéfa Bieleho domu “sukiným synom”. Svojským spôsobom ho údajne takto varoval, aby sa ho nevypytoval na protizákonné, mimosúdne zabíjanie osôb podozrivých z užívania alebo predávania drog na Filipínach. Barackovi Obamovi potom neskôr vysvetlil, že na jeho adresu tieto slová nepoužil. Zo skreslenia obvinil médiá, pretože podľa svojho vyjadrenia ich adresoval konkrétnemu novinárovi.

Duterteho intenzívna protidrogová vojna mala za následok ostrú kritiku medzinárodného spoločenstva, ktoré ho opakovane obviňuje z porušovania ľudských práv a zabíjania užívateľov drog a drogových dílerov bez súdnych procesov.

Prezident minulý rok vyhlásil, že niektorí členovia EÚ ako Francúzsko a Británia sú pokrytci, keď útočia na jeho spôsob vedenia protidrogovej vojny, lebo niektorí z nich sa údajne v minulosti podieľali na zabíjaní Arabov. Pohrozil tiež vystúpením Filipín z OSN, ak ho organizácia bude aj naďalej kritizovať za jeho protidrogové ťaženie.

Foto zdroj: http://globalnation.inquirer.net/150674/forbes-names-duterte-among-worlds-powerful

(tom)