Fínsko – exportér džihádistov?

Fínsko – exportér džihádistov?

Napriek tomu, že Fínsko je považované za stabilný a mierumilovný štát, podľa niektorých odhadov sa uvádza, že z krajiny pochádza väčšina džihádistov z tzv. islamského štátu – predovšetkým vo vzťahu k počtu tamojších obyvateľov.

Aj keď na rozdiel od svojich severských susedov sa zdalo, že Fínsko teroristická hrozba obchádza, nedávny útok nožom v meste Turku tento pohľad zmenil. Fínsko sa dostalo do mapy zemí, kde medzinárodný terorizmus operuje.

Spravodajský portál Sputnik v tejto súvislosti zverejnil článok, v ktorom sa odvoláva na slová profesora Estebana F. Klora z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme. Ten tvrdí, že Fínsko s ohľadom na počet svojich obyvateľov vyprodukovalo najviac teroristov z tzv. islamského štátu.

Izraelský akademik sa domieva, že riziko radikalizácie moslimov je pri porovnaní oveľa väčšie v bohatších ako chudobnejších štátoch. Podľa Klora miera HDP a vysoká životná úroveň priamo korelujú s vysokým počtom príslušníkov islamského štátu v nemoslimských krajinách.

Zatiaľ čo arabské štáty ako napríklad Tunisko a Saudská Arábia sú brané ako najväčší producent džihádistov, európske krajiny (Švédsko, Belgicko a Írsko), kde žije moslimská komunita, sú počtom žoldnierov na prvom mieste vo vzťahu k počtu ich obyvateľov. Fínsko “dodalo” približne 80 džihádistov, pričom v štáte žije “len” 60 000 moslimov.

Profesor sa domnieva, že tieto údaje neprispievajú k tomu, aby sa tamojší moslimovia cítili ako doma. “V niektorých štátoch je integrácia pre moslimských prisťahovalcov prvej a druhej generácie ťažká, cítia sa odcudzení a nemajú rovnaké hodnoty ako zvyšok obyvateľstva,” vysvetlil pre Sputnik Klor.

Karin Creutzová z univerzity v Helsinkách, ktorá je expertom na radikalizáciu však vyjadrila o záveroch profesora Klora pochybnosti. Na základe jej skúseností – po rozhovoroch s ľuďmi, ktorí prišli na Blízky východ, aby sa zúčastnili konfliktu, fínsky príspevok v tomto ohľade podľa nej nie je v porovnaní s inými krajinami alarmujúci.  Creutzová zdôraznila, že oficiálny počet tzv. “zahraničných bojovníkov” nie je špecifikovaný.  Fínske orgány síce majú spoľahlivé informácie o ľuďoch, ktorí sa pripojili k islamistom alebo dokonca zomreli v bojových zónach, podľa jej názoru však zoznam fínskych džihádistov zahŕňa aj ich rodinných príslušníkov.

 

Foto zdroj: imigranti vo Fínsku

(tom)