Francúzsko bude v snahe chrániť liberálnu demokraciu bojovať proti šíreniu falošných správ

Francúzsko bude v snahe chrániť liberálnu demokraciu bojovať proti šíreniu falošných správ

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo svojom vyhlásení 3. januára oznámil zámer vypracovať zákon, ktorého cieľom bude vysporiadať sa s tzv. falošnými správami.

Tento nový fenomén podľa jeho vyjadrenia ohrozuje fungovanie demokracie. Dodal tiež, že svojim charakterom tieto správy „vyvolávajú pochybnosti a vytvárajú alternatívnu realitu, ktorá ľuďom nahovára, že médiá a politici sú viac-menej klamári“.

„Ak chceme chrániť liberálnu demokraciu, musíme mať silnú legislatívu,“ povedal francúzsky prezident. Podľa nového zákona sa rozšíria právomoci francúzskeho orgánu, ktorý dohliada na mediálnu oblasť v štáte. Šéf Elyzejského paláca vyhlásil, že legislatívna zmena zabráni pokusom o destabilizáciu situácie v krajine vysielateľmi „kontrolovanými alebo ovplyvňovanými zo zahraničia“. Príslušný orgán bude mať na základe ich obsahu právo odmietnuť, pozastaviť alebo zrušiť dohody s podobnými vysielateľmi.

Zmeny v zákone sa budú zameriavať aj na sociálne médiá v snahe zvýšiť transparentnosť týchto platforiem z hľadiska ich zverejneného obsahu. Prezident uviedol, že legislatíva umožní v prípade porušenia zákona zmazať konkrétny obsah alebo dokonca zablokovať príslušné internetové stránky.

Macron sa síce nezmienil o konkrétnych šíriteľov podobných správ, avšak už počas svojej prezidentskej kampane označil spravodajskú televíziu RT a portál Sputnik ako nástroje ruskej propagandy. Obe médiá obvinil z toho, že o ňom šíria dezinformácie. Následne zamedzil novinárom z príslušných médií zúčastniť sa tlačových konferencií jeho volebného tímu. To isté potom zopakoval, keď sa stal šéfom Elyzejského paláca.

Francúzske médiá však vyjadrili znepokojenie nad zámerom Emmanuela Macrona kontrolovať mediálny segment v štáte. Vlani v lete odborové zväzy zastupujúce novinárov z viac ako 20 médií – vrátane AFP, BFMTV, Liberation a Le Monde – vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom upozornili, že „nová vláda sa rozhodla vyvíjať nátlak na médiá“.

Ako však povedal francúzsky prezident, liberálnu demokraciu treba chrániť. Smutné, že táto ochrana spočíva v zákaze šírenia nepohodlných informácií, perzekúciou a potláčaním slobody prejavu.

Foto zdroj: http://www.france24.com/en/20170504-french-prosecutor-opens-inquiry-after-macron-complains-fake-news

(tom)