Francúzsko otvorí v Líbyi registračné body pre prisťahovalcov

Francúzsko otvorí v Líbyi registračné body pre prisťahovalcov

V Líbyi vzniknú tzv. hotspoty (registračné body pre prisťahovalcov), oznámil francúzsky prezident Emmanuel Macron. To umožňuje každému prisťahovalcovi alebo utečencovi zistiť ešte pred cestou cez Stredozemné more, či získa azyl v Európe. Vláda v Paríži dúfa, že sa tým zníži príliv ľudí z Afriky na starý kontinent.

Hlavnou myšlienkou vytvorenia hotspotov je, aby ľudia, ktorí nemajú šancu dostať azyl v Európe, nepodstupovali šialené riziko pri plavbe cez Stredozemné more. „My pôjdeme za nimi,“ povedal Macron  vo štvrtok v prejave vo francúzskom Orleans. Prezident poznamenal, že v Líbyi je v súčasnej dobe 800 tisíc až milión ľudí, ktorí sa chcú dostať do Európy, ale mnohí z nich nespĺňajú nárok na azyl. Práve na registračných bodoch sa dozvedia, či majú nárok na azyl. Podľa Macrona budú hotspoty v Líbyi pripravené tento rok v lete.

Francúzsky prezident tiež zdôraznil, že prisťahovalci destabilizujú situáciu v Líbyi a v Európe, pretože umožňujú rast prevádzačstva, ktoré tiež nepriamo súvisí s terorizmom. Vláda v Paríži dúfa, že vďaka hotspotom v Líbyi zníži príliv ľudí do Európy (predovšetkým do Talianska), a tak bude mať vplyv na oslabenie činnosti pašerákov.

V utorok v Paríži Macron hovoril o imigračnej kríze s oboma súperiacimi líbyjskými vodcami: premiérom Fajizom as-Sarradzom, ktorého podporuje OSN, a Khalifom Haftarom, bývalým veliteľom armády v Líbyi, ktorá ovláda východnú časť krajiny. Po stretnutí sa dohodli na prímerie v krajine, konflikt trvá od roku 2011. Európska únia, ktorá sa snaží uzavrieť dohodu s Líbyou o migrantoch a utečencoch, dúfa, že toto pozastavenie konfliktu bude stabilizovať situáciu v krajine a presvedčí ľudí, aby ostali vo svojej vlasti.

Podľa údajov OSN tento rok viac ako 110 tisíc ľudí prešlo cestou cez Stredozemné more do Európy zo severnej Afriky a Stredného východu. Asi 2 300 ich počas cesty zahynulo alebo sú nezvestní. Pre porovnanie, pred rokom sa na túto nebezpečnú cestu vydalo 362 tisíc ľudí. Väčšina z nich žije v Grécku a Taliansku, ktoré intenzívne apelujú na Európsku úniu, aby im pomohla pri prijímaní tak veľkého počtu ľudí. Francúzsko samotné v roku 2015 prijalo vyše 20 tisíc utečencov.

Foto zdroj: https://politicsmeanspolitics.com/macron-crushes-le-pen-in-french-elections-1fa8c91ffcb8

(bre)