Francúzsko sa bude starať o utečencov v Calais, Francúzi sa už necítia doma

Francúzsko sa bude starať o utečencov v Calais, Francúzi sa už necítia doma

Na základe rozhodnutia správneho súdu musí francúzska vláda poskytnúť imigrantom, ktorí prespávajú v uliciach Calais, vodu a sanitárne zariadenie. Miestne orgány v tejto súvislosti varovali pred tým, aby znovu nedošlo k vzniku nového tábora typu “džungle”. Tú sa tamojšie orgány rozhodli v októbri 2016 zlikvidovať.

Štátna rada potvrdila rozsudok nižšieho súdu v meste Lille, ktorý rozhodol, že štát musí utečencom poskytnúť vodu, záchody a sprchy.

Ministerstvo vnútra a mesto Calais predtým proti rozsudku súdu podali odvolanie, keď tvrdili, že poskytovanie takýchto služieb by viedlo k vzniku nových “džunglí”.

Štátna rada vydala 31. júla vyhlásenie, že podmienky, ktoré migranti v meste majú, poukazujú na “neúspech verejných orgánov, ktoré vystavili týchto ľudí neľudskému a ponižujúcemu zaobchádzaniu”.

V stanovisku sa uvádza, že “tieto nedostatky predstavujú vážne a protiprávne porušenie základných slobôd” s tým, že nížší súd bol oprávnený rozhodnúť, že vláda má imigrantom poskytnúť vodu a hygienické zariadenia. Podľa Rady zlé podmienky prispeli k tomu, že u viacerích utečencov sa vysytli kožné ochorenia – vrátane svrabu a impetiga. U mnohých táto situácia viedla aj k vážnym psychologickým problémom.

Niekoľko stoviek prisťahovalcov v súčasnosti spia priamo v uliciach Calais alebo v okolí mesta. Nová vláda francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona zaujala k utečencom najprv tvrdé stanovisko, keď odmietla, aby v Calais bolo pre nich otvorené nové zariadenie z obavy, že priláka ďalších žiadateľov o azyl.

Minister vnútra Gerard Collomb počas svojej júlovej návštevy mesta taktiež vyhlásil, že nechce, aby sa mesto stalo “nádorom”, ktorý by prilákal ďalších migrantov. Collomb však 31. júla otočil keď povedal, že v Calais budú pre imigrantov zriadené dve centrá. Toto vyhlásenie súvisi s umiernenejšou rétorikou prezidenta Macrona, ktorý počas minulého týždňa uviedol, že do konca roka chce, aby bolo pre utečencov vytvorené nové útočisko.

Francúzski občania sú však podľa najnovších prieskumov čoraz viac nespokojnejší s narastajúcou utčeneckou populáciou. Väčšina z nich si myslí, že v štáte je “príliš veľa cudzincov” a že sa už “necítia ako doma”.

 

Foto zdroj:

(tom)