Franúzsko varuje pred obchodnou vojnou EÚ s USA, ktorá nebude mať víťaza

Franúzsko varuje pred obchodnou vojnou EÚ s USA, ktorá nebude mať víťaza

Obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou nemôžu mať víťazov, protekcionizmus nemôže priniesť žiadne výsledky. Vyhlásil to francúzsky minister hospodárstva Bruno Le Maire.

Pripomíname, že americký prezident Donald Trump začiatkom marca oznámil že Spojené štáty zavedú 25-percentné clo na dovoz ocele a 10-percentnú tarifu na import hliníka, čo odôvodnil nekalými obchodnými praktikami iných štátov. Brusel na to reagoval možnosťou odvetných opatrení na niektoré tovary z USA.

„Máme obavy z možnej obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a EÚ, pretože si myslíme, že z nej vzídu iba porazení. Domnievame sa, že že protekcionizmus je už mŕtvy,“ povedal Le Maire novinárom 12. marca. Zdôraznil, že reakcia Európskej únie na navrhované zdanenie zo strany USA by mala byť silná a jednotná. Minister francúzskej vlády ďalej poznamenal, že otázka nadmernej výroby ocele by mala byť predmetom dohody v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) alebo skupiny G 20.

Európsky komisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá – Pierre Moscovici novinárom povedal, že Európa by mala byť pripravená reagovať v prípade, ak sa druhá krajina správa voči nej agresívne.

Hodnota vyvezenej ocele z Európy do USA predstavovala v roku 2017 približne 15 percent celkového európskeho exportu ocele do sveta. Na tomto exporte sa podieľajú aj oceliarne U.S. Steel Košice, ktorého americkí majitelia majú záujem fabriku odpredať inému záujemcovi. V hre je napríklad čínska firma He Steel Group, ale aj česko-slovenská skupina Moravia Steel.

Foto zdroj: https://sputniknews.com/europe/201803121062446603-eu-us-trump-tariffs-trade-war/

(tom)