Geológia hrou v troch slovenských mestách

Geológia hrou v troch slovenských mestách

Kto sa chce dozvedieť viac o pokladoch našej zeme alebo vyryžovať si trošku rýdzeho zlata bude vítaný 23. septembra od deviatej rána na pracoviskách Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra v Bratislave, v Košiciach aj v Spišskej Novej Vsi.

Deti sa okrem vyryžovania vlastného zlata hravou formou dozvedia, či môže byť aj bežný kameň priesvitný, že nie je kompas ako kompas, od čoho závisí chuť čistej vody, či je naozaj kameň ťažší ako voda. Dozvedia sa aj o rôznych obyvateľoch jaskýň alebo aký veľký je mamutí zub a mnoho ďalších zaujímavostí. Pre dospelých sú pripravené geologické mapy, geologicko-náučné mapy, poznatky o využití geotermálnej energie, o inžinierskej geológii, hydrológii, hydrogeológii či ložiskovej geológii.

Medzi činnosti štátneho geologického ústavu patrí geologický výskum a prieskum územia SR, tvorbu informačného systému v geológii, registráciu a evidenciu činností súvisiacich s výkonom geologických prác, zhromažďovanie, evidencia a sprístupňovanie výsledkov geologických výskumov, vydávanie a predaj máp a odborných geologických publikácií. Ústav bol založený v roku 1940 a meno významného geológa slovenského pôvodu Dionýza Štúra nesie od roku 1953.

Foto zdroj:https://www.nasa.gov/feature/goddard/2016/revolutions-in-understanding-the-ionosphere-earth-s-interface-to-space

(iri)