Gréci protestovali proti preplneným utečeneckým centrám

Obyvatelia gréckych ostrovov Lesbos, Chios a Samos sa v utorok zhromaždili v Aténach na demonštrácii, kde žiadali, aby vláda buď vytvorila viac hotspotov pre utečencov, alebo ich presunula z táborov do vnútrozemia. Prítomní boli starostovia aj z ostrovov, ktoré sa nachádzajú relatívne blízko tureckého pobrežia.

Situáciu s migratmi sa zhoršila v dôsledku podmienok dohody , ktorú v roku 2016 podpísala Európska únia a Turecko. Na základe nej žiadatelia o azyl nemôžu cestovať na pevninu, pokiaľ nebudú ich žiadosti preskúmané a schválené. V opačnom prípade budú deportovaní naspäť do Turecka, v ktorom sa momentálne nachádza približne 3,5 milióna utečencov. Väčšina z nich – asi 3,2 milióna pochádza zo susednej Sýrie.

Prijímacie centrá sú terčom kritiky zo strany ľudskoprávnych organizácií, podľa ktorých neposkytujú žiadateľom o azyl vhodné podmienky na normálny život a robia z nich väzňov.

„Na Lesbose sú celé rodiny, ktoré nedávno prišli z krajín ako Sýria, Afganistan a Irak, žijú v malých stanoch, v daždi a pri nízkych teplotách,“ povedala Aria Danika, ktorá je na ostrove koordinátorkou projektu združenia Lekári bez hraníc.

Britský denník Daily Mail v tejto súvislosti uviedol, že na Lesbose je ubytovaných viac ako 6500 ľudí v zariadeniach, ktorých kapacita je len 2 300 osôb. V roku 2011 mal ostrov viac ako 86-tisíc obyvateľov. Grécky premiér Alexis Tsipras podnikol v tomto smere iniciatívu a na pevninu preto presunul stovky ľudí.

Mnohí z ostrovanov však aj naďalej považujú migrantov za bremeno, ktoré si vyžiadalo svoju daň v rámci poklesu ekonomiky v cestovnom ruchu. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a grécka nezisková organizácia Iliaktida totiž viacerých utečencov umiestnili do hotelov nachádzajúcich sa na ostrovoch. Organizácia Spojených národov platí hotelierom 20 až 28 eur na osobu a deň v závislosti od typu stravovania.

Ako vidieť, intervencia Západu a destabilizácia štátov v ktorých prebiehajú vojenské konflikty sa v tejto podobe vrátila ako bumerang.

Foto zdroj: http://www.bgdailynews.com/news/international/greek-islanders-protest-in-athens-over-migrant-overcrowding/article_81bb9011-257e-51e4-82ee-381d2d13bf94.html

(tom)