Gréci protestovali proti tomu, aby susedná krajina mala v názve Macedónsko

Gréci protestovali proti tomu, aby susedná krajina mala v názve Macedónsko

Desaťtisíce Grékov vyšlo do ulíc Atén, aby protestovali proti tomu, aby názov Macedónsko niesla iná krajina.

Demonštranti prišli do gréckej metropoly z celej krajiny. V rukách niesli grécke vlajky a skandovali „ruky preč z Macedónska“ a „Macedónsko je Grécko“.

Obyvatelia Grécka tak vyjadrovali nespokojnosť s tým, že susedné Macedónsko využíva na označenie svojej republiky výraz vzťahujúci sa na severný región Grécka – Macedónske kráľovstvo.

Organizátori odhadujú, že na obrovskom proteste sa zúčastnilo až 1,5 milióna občanov. Podľa polície to však bolo približne 140-tisíc ľudí. Novinári odhadli celkový počet na 300-tisíc.

Za posledné dva týždne ide o druhý protest v podobnom rozsahu. V metropole gréckeho Macedónska – meste Solún pritiahla demonštrácia, ktorá sa konala 21. januára viac ako 90-tisíc ľudí.

„Macedónsko bolo a navždy bude grécke,“ povedal Mikis Theodorakis, slávny skladateľ a symbol odporu voči vojenskej diktatúre v rokoch 1967 až 1974. „Ak vláda zvažuje v mene našej krajiny niečo také schváliť, musí nepochybne o to požiadať najprv grécke obyvateľstvo,“ vyhlásil Theodorakis zhromaždeným.

Pripomíname, že macedónsky premiér Zoran Zaev v júni minulého roku vyjadril pripravenosť udeliť súhlas ohľadne názvu jeho krajiny a vstúpiť do Európskej únie a NATO ako Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM). Na uvedenej zmene trvajú Atény, ktoré momentálne blokujú vstup Macedónska do západných štruktúr. Skopje chce svojím súhlasom urýchliť proces svojej integrácie do západných zoskupení.

OSN nedávno prišla s piatymi návrhmi pre možný budúci názov Macedónska. Medzi alternatívami figuruje Republika Nové Macedónsko, Republika Severné Macedónsko, Republika Horné Macedónsko, Republika Vardarské Macedónsko a Republika Macedónsko (Skopje).

Foto zdroj: https://www.ft.com/content/f1065294-09c9-11e8-8eb7-42f857ea9f09

(tom)