Gruzínsky exprezident unikal ukrajinskej tajnej službe po streche. Jeho stúpenci ho však po zatknutí oslobodili

Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili sa stal v utorok defacto ukrajinským opozičným lídrom, ktorý vyzval svojich priaznivcov, aby zvrhli súčasného prezidenta našich východných susedov.

Uvedené vyhlásenie sa odohralo krátko po tom, ako sa Saakašviliho snažili zadržať a odviezť z jeho bytu príslušníci ukrajinskej tajnej služby SBU. Dôvodom policajnej akcie je obvinenie z toho, že politik údajne spolupracoval s kriminálnou organizáciou a taktiež z pokusu o narušenie ukrajinského ústavného systému.

Exprezident sa ešte pred tým v snahe utiecť dostal na strechu obytného domu v ktorom býval. Počas tejto úsmevno-dramatickej situácie Saakašvili kričal na svojich priaznivcov, ktorí sa stihli zhromaždiť pred budovou.

„Porošenko je zlodej. Porošenko je zradca Ukrajiny. Vyzývam Ukrajincov, aby nedopustili moje zatknutie!“ bránil sa politik.

Bezpečnostným zložkám sa ho nakoniec podarilo zadržať a umiestnili ho do pristavenej dodávky. Niekoľko stoviek jeho prívržencov však vlastnými telami a barikádami uzatvorili ulicu a Saakašviliho z auta nakoniec vytiahli. Následne sa dav ľudí aj s exprezidentom zhromaždil pri neďalekom kostole.

„Vyzývam vás na pokojnú demonštrácie za odstránenie Porošenka, nemali by ste sa báť ničoho,“ vyhlásil politik po svojom oslobodení a svojich priaznivcov nabádal, aby na neslávne známom kyjevskom námestí Majdan protestovali za prezidentovu abdikáciu.

Michail Saakašvili sa na Ukrajine začal politicky angažovať v roku 2015, keď ho tamojší prezident po štátnom prevrate vymenoval do funkcie gubernátora Odeskej oblasti a udelil mu ukrajinské občianstvo. Vzťahy oboch politikov sa však neskôr v rámci boja o moc a vplyv v štáte vyostrili. Petro Porošenko sa v júli tohto roku rozhodol Saakašviliho zbaviť občianstva. Bývalý gruzínsky líder na krátky čas odišiel do USA, no koncom leta sa vrátil do Európy.

Národné Noviny vtedy informovali, že Saakašvili prekročil ilegálne poľsko-ukrajinskú hranicu.

V nedeľu z jeho iniciatívy demonštrovalo v Kyjeve za Porošenkovo odvolanie niekoľko tisíc ľudí.

Foto zdroj: https://www.thedailybeast.com/former-georgian-president-saakashvili-detained-in-kiev

(tom)